Gjithçka fillon me hapin e parë ...

Der Mënyra e Jeruzalemit është shtegtimi më i gjatë në botë dhe rruga e paqes dhe kulturës ndërkombëtare!

Der Mënyra e Jeruzalemit lidh fetë dhe popujt në një projekt unik të paqes.

Der Mënyra e Jeruzalemit qëndron për njohjen dhe tolerancën e ndërsjellë.

Dashuria, forca më e fortë në univers, depërton, ndriçon gjithçka dhe ndërton ura midis të gjithë njerëzve!

 

Pelegrinazhi krijon çiltërsi për takime, zvogëlon paragjykimet dhe frikën dhe forcon besimin - besimin themelor! Kufijtë e supozuar midis popujve dhe feve mund të tejkalohen nga njerëz individualë në dashuri dhe respekt të ndërsjellë.

Mënyra e Jeruzalemit

fazë TURQI

 

15 Ditë Udhëtim | 23.09.2022 - 07.10.2022
M .NYRA E JERUSALEMIT - Der weltweit më e gjata Rruga e pelegrinazhit und rruga e paqes & Ndërkombëtar rrugë kulturore!

 

Jerusalem Way Turkey 2022
Së bashku në skenën e 5-të: Azia e Vogël

 


 

E pesta nga gjithsej shtatë etapat në Rrugën e Jerusalemit na çon përmes Turqisë/Azisë së Vogël: kalojmë rajonin e Marmarasë, rajonin e Egjeut, rajonin e Mesdheut dhe Anadollin Qendror! Turqia është etapa e 5-të nga gjithsej 7 etapa në Rrugën e Jerusalemit (Spanja në Jeruzalem).

Në këtë pelegrinazh unik, zbuloni pikat kryesore kulturore të Azisë së Vogël, vendet ku apostujt Pal dhe Barnaba themeluan krishterimin e hershëm dhe rrugën e Kryqëzatës së Tretë nën Perandorin Staufer Friedrich I "Barbarossa" dhe përjetoni një peizazh me magjepsje të pakrahasueshme. Disa pika kryesore janë Dardanelet, Troja, Gadishulli i Troas, Assos, Pergamoni, Izmiri, Efesi, Pamukkale, Malet e Taurit, Sille, Konia, Kilistra, Kanioni Göksu, Tarsus dhe Adana. Rruga e Jerusalemit lidh 15 vende dhe kontinente të Evropës dhe Azisë me Tokën e Shenjtë dhe është rruga më e gjatë e pelegrinazhit dhe paqes me një distancë prej rreth 7.500 km: "Nga fundi i botës së vjetër në Finisterre nëpërmjet zemrës së Evropës në duke filluar në Jerusalem”.

 

ITINERARI:

 

Dita 1 - Mbërritja: Fluturimi për në Stamboll - Transferimi Hotel - Qyteti i Vjetër - Xhamia Blu - Bosfori - Darka

Fluturim me Turkish Airlines nga Vjena në Stamboll (rezervoni fluturimin tuaj). Mberritja ne oren 14:00 dhe transferimi ne hotelin tone ne Stamboll. Me një shëtitje të këndshme në qytetin e vjetër shohim sheshin e Hipodromit nga epoka romake, Xhaminë Hagia Sophia, dikur kisha kryesore e Perandorisë Bizantine dhe Xhaminë Blu nga epoka osmane. Me pamje nga Briri i Artë dhe Bosfori, gjatë darkës do të shijojmë bukuritë e Stambollit.

 

Dita 2: Udhëtim drejt Dardaneleve - Gelibolu (kufiri Evropë/Azi) - shëtitje fillestare
Nisja nga Stambolli për në pjesën evropiane të Turqisë për në Dardane, ngushticën midis Evropës dhe Azisë. Këtu ndërmarrim ecjen hyrëse, itinerari shkon përgjatë ultësirës së Evropës me pamje nga Azia, bukur dhe në terren historikisht domethënës. Darka dhe nata në Hotel Hampton by Hilton në Gelibolu.

 

Dita 3: Gelibolu - Çanakala - Troja - ishulli i verës gjatë natës Bozcaada
Pas mëngjesit vizitojmë një nga memorialet e luftës pranë Dardaneleve në Evropë që u ngritën me rastin e Luftës së Parë Botërore. Më pas duke kaluar me traget për në Çanakala, arrijmë në Azi! Më pas largohemi nga Dardanelet dhe bëjmë një shëtitje të bukur pranë detit drejt Trojës me pamje nga deti Egje. Menjëherë pasi arrijmë në Trojë, skena e epikës së Homerit për Helenën e bukur, Agamemnonin dhe Odisenë. Vizitojmë Parkun Kombëtar të Trojës dhe shohim mbetjet e fundit prej guri të Trojës në kreshtë. E përshtatshme kulturalisht për këtë ditë atmosferike, e mbyllim ditën me kënaqësitë e kuzhinës në ishullin Bozcaada, i njohur si "Ishulli i Verës". Fjetja në ishull në dy butikë hotele. Akomodim me hijeshi pelegrini!

 

Dita 4: Bozcaada - Alexandria Troas - Assos - Behramkale
Vazhdoni në Dalyan në Alexandria Troas aty pranë. Ish-metropoli antik madje konsiderohej kryeqyteti i Perandorisë Romake nën Perandorin Kostandinin e Madh! Pali e vizitoi këtë qytet tri herë gjatë udhëtimeve të tij misionare. Ne ecim përgjatë Jerusalemweg-ut në rrugën kulturore të Trojës dhe gjurmët e Palit drejt Asosit. Regjistrimi dhe akomodimi në Hotel Assos në Behramkale.

 

Dita 5: Behramkale - Pergamon - Bergama - Obasya Caravanserai
Në mëngjes ecim përgjatë bregut dhe më në fund Rruga e Jerusalemit na çon mbi kodra dhe male të rrotulluara nëpër pyjet me pisha, një peizazh i mrekullueshëm në rrugën për në Pergam! Më në fund, nga larg shohim Pergamon e lashtë me teatrin më të pjerrët në Azinë e Vogël! Ne marrim teleferikun deri në pllajën e Akropolit, vizitojmë mbetjet e pallateve mbretërore, themelet e altarit të Zeusit (vetë altari është në Berlin), tempujt e Athinës, Trajanit, Dionisit dhe Demetrës, teatri, agora dhe dikur biblioteka e dytë më e madhe në botën e lashtë! Më pas vazhdojmë drejt Obasias ku flemë si karakteristikë kulturore në një karvansarai të sapondërtuar. Ky “hotel me tenda” në mes të askundit është një eksperiencë e paharrueshme. Në këtë ditë, përveç eksperiencave mbresëlënëse, janë planifikuar edhe dy shëtitje. Darka dhe karvanserai gjatë natës.

 

Dita 6 dhe 7: Bergama - Izmir - Kusadasi - Efes - Selcuk - Kusadasi
Udhëtoni nëpër Izmir. Smyrna e lashtë jo vetëm që ofron kisha të shumta të krishtera, por është gjithashtu qyteti më i madh në të gjithë rrugën e Jeruzalemit me rreth 3 milionë banorë. Vazhdoni për në Efes, një nga vendet arkeologjike më të mrekullueshme në Orient dhe një nga muzetë më të rëndësishëm në ajër të hapur në botë. Rindërtimet e ndërtesave të shumta si tempulli i Hadrianit, biblioteka e mrekullueshme e Celsusit apo shtëpitë me tarraca, të cilat u bënë të mundura me ndihmën e arkeologëve austriakë, janë veçanërisht mbresëlënëse. Vizitë në Agora, ndërtesat publike, rrugën Curetes dhe teatrin. Pas një pushimi mesdite në restorantet familjare, të cilat ndodhen rreth shpellës së konviktit nën pemë frutore, shëtitemi drejt shtëpisë së Nënës Mari. Varri i supozuar i Marisë është një vend i shenjtë për të krishterët dhe myslimanët. Më pas vizitojmë Bazilikën e Shën Gjonit. Këtu është varri i apostullit Gjon. Në rrugën e kthimit në hotel shohim Xhaminë Isabey (Jezus) dhe pjesën tjetër të Tempullit të Artemidës, një nga mrekullitë e lashta të botës. Darka dhe check-in për dy netë në Hotel Richmond Efesus.

 

Dita 8: Kusadasi - Efes - Lugina e lumit Meander - Pamukkale - Hierapolis
Udhëtoni nëpër luginën e gjerë meander drejt Pamukkale. Ne ecim nëpër fshatra përgjatë fshatit të bukur, duke mbërritur në këmbë në Pamukkale dhe më pas në Hierapolis. Darka dhe nata në Hotel Pam Thermal në Pamukkale.


Dita 9: Pamukkale - Laodicea - Colossi - Isparta - Malet Demi - Isparta - Liqeni Egirdir
Në mëngjes ecim drejt rrënojave të gjera të Laodicea/Laodikeia antike në Lykos. Letra e shtatë dhe e fundit e Apokalipsit të Gjonit iu dërgua kësaj kongregacioni. Më pas vazhdojmë drejt liqenit Ergirdir, një nga liqenet më të mëdhenj të ujërave të ëmbla në Turqi. Ecje pasdite në brendësi malore në shtigje të largëta larg çdo turizmi. Darka dhe nata në akomodimin e pelegrinëve Choo Choo Pension në Egirdir.


Dita 10: Liqeni Egirdir - Rruga e Shën Palit - Antiokia në Pisidia - Yalvac - Konia
Në mëngjes me makinë drejt Antiokisë, arrijmë gjithashtu në të ashtuquajturin "vendi i mollëve" dhe ecim në peizazhin e pafund stepë të Pisidias, në fazën e fundit në Paulusweg turk (gjithashtu Jerusalemweg) deri në Antiokinë e lashtë në Pisidia. Këtu ne eksplorojmë rrënojat që Pali vizitoi në "udhëtimin e tij të parë misionar" së bashku me Barnabën dhe nipin e tij. Vazhdoni në Konia, ish-Ikonium, që gjeografikisht na çon në mes të Azisë së Vogël. Darka dhe nata ne Hotel Bera ne Konya.


Dita 11: Konia - Shtegu Sufi - Sille - Mevlana Rumi - Kisha e Palit - Pazari - Konia
Sot ne ecim pak përgjatë të ashtuquajturës shtegu Sufi, i cili është gjithashtu pjesë e Rrugës së Jerusalemit dhe më në fund ecim mbi Urën e Djallit për në Sille, vendi ku dikur ishte Pali. Pas një pushimi të merituar në kafene, vizitojmë kishën e sapo restauruar të Shën Helenës, e themeluar në vitin 327 nga Helena, nëna e perandorit Kostandin, kur ajo kaloi rrugës për në Jerusalem. Kjo kishë tani është një nga kishat më të vjetra në botë! Në Konia, ndër të tjera, vizitojmë Muzeun Mevlana, mauzoleun e mistikut sufi Rumi, i njohur edhe nga dervishët kërcyes, si dhe Pauluskirche, i cili është ende në përdorim, ku madje marrim një vulë Jerusalemweg në kartën e pelegrinit. Më pas e mbyllim ditën në pazar dhe zhytemi në botën orientale të erëzave dhe aromave. Darka dhe nata ne Hotel Bera.


Dita 12: Konya - Kilistra - Lystra - Catalhoyuk - Cumra - Binbirkilise - Karaman
Pas mëngjesit, me makinë drejt Rrugës së Mbretit për në Kilistra me vendbanimet shpellore me pamje të çuditshme të të krishterëve të hershëm. Ecni dhe eksploroni banesat e shpellave dhe ne gjithashtu shohim luginën e asaj që dikur ishte qyteti antik i Lystra, vendi i gurëzimit të Palit. Si një kulm i mëtejshëm kulturor, arrijmë në vendin e gërmimit të vendbanimit Catalhöyük nga epoka neolitike, i cili thuhet se është një nga vendbanimet më të vjetra në botë. Pas një vizite të shkurtër vazhdojmë në drejtim të Binbirkilise (1001 kisha), ku në monotoninë dhe "peizazhin e hënës" në dukje të pafund, bëjmë një shëtitje meditative në një masiv malor të vullkanit Karadag? dhe përjetoni rrënojat e kishave dhe ndërtesave me një pamje mbresëlënëse. Darka dhe nata ne Hotel Kent ne Karaman.

 

Dita 13: Karaman - Malet e Demit - Qafa e Sertavulit - Kanioni Göksu - Guri Përkujtimor Barbarossa - K?zkalesi
Duke ecur nëpër malet e Taurus, ne vizitojmë rrënojat imponuese të Manastirit të largët bizantin Alahan, lart mbi lumin Göksu. Pasi vazhdojmë udhëtimin tonë nëpër kanion, arrijmë tek guri përkujtimor që përkujton vdekjen e perandorit romako-gjerman Barbarossa - kryqëzata e tretë dhe më e madhe në historinë e kishës përfundoi këtu në Regensburg. Ecja jonë sot shkon në kanionin shumëngjyrësh, mbresëlënës Göksu në drejtim të Silifke. Fjetja në Mesdhe në Hotel Kilikya, Kizkalesi.

 

Dita 14: Kizkalesi – Bregdeti Mesdhe – Tarsus – Adana
Në mëngjes, një shëtitje e qetë përgjatë bregdetit të Mesdheut me mundësinë për të notuar në det. Më pas vazhdoni për në Tarsus. Vendlindja e Palit është një nga qytetet më të vjetra në botë. Kalojmë nëpër portën e Kleopatrës, shohim rrugën e vjetër romake, arrijmë te shatërvani i Palit dhe te Kisha. Vazhdojmë për në Adana, ku dy superlativa të tjera na presin në fund të udhëtimit në Jerusalemweg: Xhamia e dytë më e madhe në Turqi dhe ura më e vjetër me hark guri e lëvizshme në botë! Darka dhe nata në Hotel Senbayrak City në Adana.

 

Dita 15: Fluturimi i kthimit për në Vjenë nëpërmjet Stambollit
Sot në mëngjes vizitojmë Xhaminë e lartpërmendur dhe Urën e Harkut të Gurit. Kjo fazë e udhëtimit në Jerusalemweg përfundon pikërisht në urën e vjetër romake, dhe në të njëjtën kohë ky është fillimi i fazës tjetër, të gjashtë në rrugën për në Jerusalem. Si përfundim kalojmë nëpër qytetin e vjetër deri në pazar. Një transferim i shkurtër na çon në aeroportin e Adanas, fluturimi i kthimit me Turkish Airlines në orën 13.10 nëpërmjet Stambollit për në Vjenë. Mbërritja në Vjenë në orën 18.25.

 

Ndryshime në itinerar dhe gabime Rezervuar!

 

 

Aura Tour duke përfshirë shërbimet - 15 ditë udhëtim me gjysmë pansion!

- Të gjitha transfertat lokale
- Të gjitha udhëtimet me autobusë modernë me ajër të kondicionuar
- Udhërrëfyes turistik vendas i certifikuar nga shteti
- Të gjitha tarifat e hyrjes
- Akomodimi në dhoma dyshe komode me banjë ose dush + tualet
- 14 netë me mëngjes dhe darkë

 

Përmbledhje e udhëtimit 15 ditor:

• Hotele/Akomodim – Shih listën e bashkangjitur

• 14 x HB në akomodime të zgjedhura
• Udhëtim me autobus me autobus lokal
• Ekskursione dhe shëtitje sipas programit
• Udhërrëfyes vendas gjermanishtfolës
• Paketa e informacionit JERUSALEMWEG përfshirë ID-në e pelegrinit etj.
• Menaxheri i udhëtimeve Johannes Aschauer
• Bakshishi dhe tarifat e vizave nuk janë të përfshira
Përmbledhje e udhëtimit 15 ditor

 

gjendje dhe pajisje
Shëtitje të lehta për alpinistët me këmbë të sigurta me palestër mesatare me kohë ecjeje nga 4 deri në 6 orë. Rrugët ditore prej 10 deri në 20 km kalojnë nëpër terrene të lehta deri mesatarisht të vështira, janë planifikuar pushime të mjaftueshme. Ne ecim me një çantë të lehtë dite (ju lutemi sillni një elektrik dore ose fener) në shtigjet pyjore, shpatet dhe pjesërisht asfalt. Autobusi transporton bagazhet tona kryesore. Duam të theksojmë se të gjithë pjesëmarrësit në turne duhet të jenë në gjendje të arsyeshme fizike dhe mendore.

 


INFORMACION, ÇMIMI DHE REZERVIMI

 

 

Për email në info@jerusalemway.org

Me telefon +43 699 18031970

Ekipi Ndërkombëtar i Paqes në JERUSALEM WAY eV

 

KËSHILLA: Për të marrë çmime të lira fluturimi, ju rekomandojmë të regjistroheni për udhëtimin e vitit 2022 sa më shpejt të jetë e mundur. Çmimi me Turkish Airlines për një fluturim kthimi nga Vjena është rreth 220 euro (që nga qershori 2022).

 

Shkarko Programi i udhëtimit si PDF
Shkarko: Akomodimi dhe itinerari

 

Ndryshimet në programin e udhëtimit dhe gabimet përjashtohen!

 


 

kërkesat e hyrjes

Kërkesa për vizë për Austrinë! Pasaporta duhet të jetë e vlefshme për të paktën 6 muaj pas hyrjes. Si masë kalimtare, autoritetet turke u kanë dhënë mundësinë qytetarëve austriakë, deri në një njoftim të dytë, të marrin vizën me hyrjen në aeroporte dhe stacione kufitare nga tavolinat elektronike të vizave, gjë që megjithatë mund të çojë në vonesa në hyrje. Tarifa e vizës mund të paguhet vetëm në para të gatshme në euro, dollarë amerikanë ose paund sterlina (sipas njoftimit aktual). Ju lutemi vini re gjithashtu informacionin aktual nga Ministria e Punëve të Jashtme për vendet e udhëtimit / rregulloret Covid sipas www.bmeia.gv.at/reise-services/reiseinformation/land/tuerkei

 

rregulloret shëndetësore
Nuk kërkohen vaksinime. Qendra e Vjenës për Mjekësinë e Udhëtimit rekomandon vaksinimet e përgjithshme të planit austriak të vaksinimit (tetanus-difteria-polio, MMR, gripi (sezonal), variçela, pneumokoket, hepatiti A+B si dhe tërbimi dhe tifoja). Për më shumë informacion, telefononi 43(1) 4038343 ose www.reisemed.at. Në lidhje me këtë, ju lutemi kontaktoni ose mjekun tuaj të familjes, departamentin përkatës të shëndetësisë ose Institutin për Mjekësi Tropikale në Vjenë.

 

 

Rreth pelegrinit të Jeruzalemit Johannes Aschauer (iniciator i Jerusalemweg): Në vitin 2010, Johannes u nis në këmbë drejt Jeruzalemit së bashku me dy pelegrinët e tjerë. Në këtë pelegrinazh spektakolar dhe të pazakontë, ata ndoqën gjurmët e kryqëzatave, ecën në shtigjet e Apostullit Pal dhe shtigjet historike të pelegrinazhit dhe më në fund arritën në Betlehem pas gjashtë muajsh në prag të Krishtlindjes dhe më pas në Jerusalem. Si rezultat, pelegrinët nisën fillimin e kësaj rruge drejt Jerusalemit më 21.12.2012 dhjetor XNUMX në Finisterre me mesazhin "Nga fundi përmes zemrës së Evropës deri në fillim" dhe kështu themeluan rrugën më të gjatë të paqes dhe kulturës në botë: Rruga e Jeruzalemit!