--- Kthehu në rrugën e faqes së Jeruzalemit ---

(Ky raport udhëtimi u krijua nga Karin Forster)


Në rrugën e Jeruzalemit

www.jerusalemweg.at
www.jerusalemweg.de
www.jerusalemway.org

Në këmbë dhe me autobus
nga Spanja në Izrael / Pal stine!
Pelegrinazh në 5 faza

PJESA IV
Turqia / Azia e Vogël


Rruga e Jeruzalemit përmes TURQIS is është skenike,
nga ana kulturore dhe historike e mrekullueshme & unike!Në të njëjtën kohë, ajo është gjithashtu më e madhja e
15 vende në Rrugën e Jeruzalemit!


MAYNYRA E JERUSALEM / KUD S YOLU / Mënyra e Jeruzalemit

Në rrugën ndërkombëtare të paqes dhe kulturës, ne bëmë një pelegrinazh nga DARDANELLES (kufiri Evropë / Azi) në këmbë dhe me autobus për rreth 1.600 km përmes Turqisë për në ADANA. Në këtë pelegrinazh unik, ne zbuluam pikat kryesore kulturore të Azisë së Vogël, vendet ku apostujt Pal dhe Barnabas themeluan krishterimin e hershëm dhe rrugën e III. Kryqëzata nën Perandorin Stauffer Friedrich I "Barbarossa" dhe përjetoi një peizazh të magjepsjes së pakrahasueshme, njerëzit e të cilit na takuan me përzemërsi të hapur.

Pikat kryesore të itinerarit tonë përfshijnë: DARDANELLES, TROJA, ALEXANDRIA TROAS, ASSOS, PERGAMON, EPHESUS, ISPARTA THE LAND of ROSES, TAURUS MOUNTAINS, KONYA, LYSTRA, DERBE, THE WILD ROMAN TIC G KSU CANYON OF THE CANYON, , Akoma më i vjetër në përdorimin e urës me gurë në botë, xhamia më e madhe në turqi dhe fshati më i vjetër në njerëzim!

Ne dëshirojmë të falënderojmë të gjithë pjesëmarrësit dhe kontribuesit për kohën së bashku dhe përvojat e mrekullueshme. Udhëtimi ishte njerëz fantastik dhe miqësor gjithandej! T rkiye ok g zel!


Këtu mund ta merrni këtë Udhëtim në Turqi
PJESA IV LIBRI

22.09/05.10.2017 deri më XNUMX maj, XNUMXKëtu mundeni PJESA V
Jordan / Izrael / Pal stine

LIBRI
26.10/07.11.201 - XNUMX7RAPORTI I UDHTIMIT

Turqia / Azia e Vogël

(30.09.2016 - 12.10.2016)


1 dite

Mbërritja me aeroplan në Aeroportin e Stambollit

Po presim fluturimin shumë herët

Mbërritja në Aeroportin e Stambollit, 30.10.2016

       

       Johannes Otto Erdal                    

   

                                                                                   
                                                                                                             Murat Nilg n         

 

           

                                                                Karin Hannelore Angela Yasar

       

                                                                          Maria Christine Helga

     

      Lidija Thomas

        

  Sepp Johann Christoph Maria

    

Edeltraud Christine

 

Pushimi i parë: ushqimi ka shije të shkëlqyeshme

Rruga e Jeruzalemit është shënuar mirë, disa pelegrinë tashmë kanë lënë gjurmët e tyre ...

 

Takim me një marangoz 

 

Ne jemi të sigurt në lëvizje me autobusin tonë

 

Shëtitja jonë e parë na jep një pamje të mrekullueshme të detit dhe Dardaneleve

 

Erdal, Murat dhe Nilg n po bëjnë një pelegrinazh të vetëm në Azi 

Rritja e Dardaneleve - me pamje nga deti në perëndimin e diellit

2 ditë, KUMKALE - SHIKTAR për në TAMIS - KORABASI

 

Po largohemi nga Evropa! Transferimi në Azi me traget

Ne shijojmë rrezet e ngrohta të diellit dhe pamjen e detit

 

Porti i CANAKKALE, ku ndodhet një kopje Hollywood e filmit: Kali i Trojës ju fton të bëni një foto në grup

 

Ecni përgjatë detit në tokën aziatike. Johannes dhe Otto shënojnë rrugën për në Jeruzalem

Butë, humor i vonë i verës në pelegrinazhin tonë

Vizitë në vendin e gërmimit TROJA, kali simbolik na pret në hyrje

Dëgjojmë me padurim historinë e Erdalit TROJAS, mitologjinë romake, epikën e Homerit

Një pelegrin është gjithashtu aventuresk dhe i guximshëm, pasi një lumë kalohet një herë

Terren i zhytur në histori, rruga e vjetër, limane romake në ALEXANDRIA TROAS

Dhe mbetjet mbresëlënëse të një arkive

Në errësirë ​​arritëm në fshatin e vogël KORUBASI. G nther nga Gjermania,
i cili jeton në këtë fshat për 15 vjet, na pret me kafe dhe rrush të freskët.

3 dite, Ngjitja në ASSOS, shëtitje në BERGAMON

Një fillim i veçantë i ditës në ASSOS. Mëngjesi jashtë me pamje nga deti

Vendosje fantastike në ASSOS

Assos - e mrekullueshme

Nga teatri mbresëlënës, pamja e Mesdheut blu. Një moment për të ndaluar.

Pemë shege

Autobusi vazhdon për në BERGAMON. Shumë deve hasen në trafik.

Pemët gjigande të pishave rreshtojnë rrugën. Ne bëjmë një ndalesë të shkurtër për të parë korrjen e arrave të pishave.

Kudo njerëzit po tregojnë interes pozitiv për Rrugën e Jeruzalemit 

PERGAMON / BERGAMA

Teatri në PERGAMON. Teatri më i pjerrët në Azinë e Vogël.

Policia, miku dhe ndihmësi ynë, vazhdojnë me kujdes punën e tyre. Ne vozisim brenda dhe brenda natës në DIKILI

4 ditë, IZMIR

IZMIR, një metropol i vendosur bukur buzë detit. Grupi tregon ashpërsi

Një vizitë në pazarin e madh në IZMIR është një ndryshim i mirë nga një pelegrinazh

Erëza dhe fruta të thata ju ftojnë të shijoni

Kulla e sahatit, simboli i IZMIR-it

 

Ne vazhdojmë pelegrinazhin tonë drejt Efesit dhe shijojmë përshtypjet e natyrës

Forcimi i çajit me kafe dhe biskota

Njerëzit janë shumë mikpritës dhe na japin një mirëseardhje të ngrohtë

Bariu me kopenë e saj

Paprika thahet në diell

Çdo takim me njerëzit është një dhuratë

I kënaqur, Johannes pret grupin e tij pranë sinjalistikës dhe shënuesit

Pak para destinacionit të ditës, ka ende biseda të këndshme në disponimin e mbrëmjes

5 ditë, EFESUS, SELCUK

Biblioteka me famë botërore CELSUS nga EPHESUS është shumë mbresëlënëse

Një monument i madh Marian në rrugën deri në Haus Meryem

Altari i shtëpisë së Marisë, ku gjoja ajo kaloi vitet e fundit

 

Ushqimi tradicional turk: ​​gjithmonë i përgatitur rishtas, shumë i shijshëm

Brumi për bukën e sheshtë përgatitet me kënaqësi

Një takim oriental, mundësi e shkëlqyer për fotografi

Duke vizituar varrin e Apostullit Johannes në Johanneskirche në SELCUK

Në mbrëmje do të shpërblehemi me një muzg të bukur buzë detit

Dita e 6-te, Pamukkale

ERDAL dhe MURAT na tregojnë një punëtori të endjes së qilimave dhe kemi një pasqyrë të shkëlqyeshme për këtë kulturë dhe krijimin e një qilimi të vlefshëm

Johannes është i aftë në butonimin e qilimave

Hannelore teston cilësinë e një qilimi turk me pronarin e dyqanit të thurjes së qilimave në vend

Murat shpërndan fiq të freskët në autobus

Rrugës për në PAMUKKALE mund të shohim gurin gëlqeror të bardhë borë nga larg

Fëmijët janë krenarë që janë në gjendje të flasin me ne në anglisht

Dhe janë të lumtur për afishe të Jeruzalemit :)

Nilg n dhe Murat shijojnë një pushim të shkurtër në hije

Mbërritur në PAMUKKALE, ecim zbathur përgjatë tarracave të sinterizuara

Disa mysafirë shijojnë ujin e ngrohtë termal

Një përvojë shumë mbresëlënëse e natyrës

Humor unik në mbrëmje

Ne vizitojmë qytetin dikur romak të HIERAPOLIES (Qyteti i Shenjtë)

Ndjesia: Varri i apostullit Filip u zbulua këtu vetëm në 2011

Dita e 7-te, LAODICEA

Ne vazhdojmë për në LAODICEA / Laodikeia

Pushimi i kafesë përdoret gjithashtu për të lexuar Hannelore nga llumi i kafesë

Turi në LAODICEA u tregua emocionues, pasi arkeologët janë vazhdimisht në punë për të zbuluar gjëra të reja

Udhëtimet e qeta në autobus përdoren për të pushuar, për të shijuar një vakt të lehtë, për të fjetur, për të lexuar poezi dhe lutje, për të parë foto ose biseduar dhe për të treguar një shaka

Në mes, ne freskohemi me shegë të freskët dhe lëngje portokalli

 

Erëzat e freskëta ju ftojnë të shijoni dhe të blini

Snacks në këto LOKANTAS të vogla janë gjithmonë të freskëta dhe çuditërisht të shijshme, kjo makinë gjithashtu shkon mirë me ngjyrën

Tani ne vazhdojmë pelegrinazhin tonë në një fshat të vogël të quajtur G LK Y, ndërsa ecim kemi biseda ose heshtje të këndshme, siç është e përshtatshme për momentin

Në mes të një pushimi të shkurtër, Christoph dhe Karin kanë gjetur një bankier komod

Parkim publik :-)

Qengjat e sapo lindur na bëjnë të ndalemi dhe ne e shijojmë këtë situatë të bukur

Në çajoren e G LK Y ne forcohemi me Cay dhe bëjmë rrugën tonë drejt ISPARTA

Në ISPARTA, në vendin e trëndafilave, Johannes është i lumtur për produktet e ndryshme të trëndafilave

8 ditë, Egidirsee, ANTIOCHIA N IN PISIDIA

Pas një nate në një pension të vogël mëngjesi të quajtur CHOCHO, ne fillojmë të sapo forcuar për pelegrinazhin tjetër

Ne bëjmë një pelegrinazh në fshatin e vogël S C LL dhe në ANTIOCHIA Pisidia

Ndodh gjithashtu që gratë të mbajnë çantat e shpinës së burrave. Seksi i fortë ...

Një bari me kopenë e tij paraqet me krenari gomarin e tij

Ne gjithmonë jemi të mirëpritur me zemër të hapur dhe mikpritje 

Nxënës të lumtur na tundin dhe flasin me ne në anglisht

Hans është shofer për një kohë

Operatori ynë i autobusëve Yasar ka organizuar një meze të lehtë për ne për një piknik të shkëlqyeshëm

Otto me ndërgjegje shënon rrugën

Pak para ANTIOCHIA ata presin së bashku: Erdal, Johannes, Thomas dhe Helga ruajnë pengesën sipas rregulloreve

Mbetjet mbresëlënëse të ujësjellësit dikur kilometër të gjatë

Rrugës për në KONYA / Anatolinë Qendrore

9 ditë, KONIA, Kilistra

KILISTRA

Vendbanimet e shpellave / vendet e strehimit për të krishterët e parë

Po ecim në KONYA për në MEVLANA

Mevlana Celaleddin Rumi - Besimi Mistik, Dashuria dhe Toleranca

 

Udhëzuesi ynë i udhëtimit Erdal na tregon historinë e mistikes MEVLANA RUMI

Mauzoleumi Celaleddin Rumi

Vallja e Dervishëve. Një ide shumë mistike

Pushim i shkurtër në diell me një birrë freskuese

Një berber padyshim që ia vlen të vizitohet

Otto e shijon atë dhe e lë veten të përkëdhelet 

10 dite, CATALH Y K

Ne vizitojmë CATALH Y K, që ndodhet direkt në Jerusalemweg dhe një nga fshatrat më të vjetër të njerëzimit, trashëgimia kulturore e UNESCO-s

Gërmimi duket të jetë i pafund

Zona e ish-jetesës

Menaxheri i këtij muzeu shkroi një libër për jetën në këtë fshat në atë kohë. 

Ndalesë e shkurtër në S LEYMANHACI,
 ku Johannes dhe Otto i dhanë kryetarit të Bashkisë një foto të pelegrinazhit të tyre në vitin 2010

Kafshët trajtohen me shumë respekt në Turqi

Ne bëjmë një pelegrinazh në një diell të lavdishëm deri në BINBIRKILISE, vendi i 1001 kishave

Ne marrim pjepër të freskët falas gjatë rrugës

Atmosfera e qetë e mbrëmjes ju fton të zgjateni, ne shijojmë qetësinë në këtë vend të veçantë

Koha dhe përsëri hapësira dhe koha lindin për një lutje dhe shumë një këngë për soditje të brendshme

Koha duket se po qëndron akoma këtu. Një vend fort i veçantë

Ne jemi të lodhur pasi kemi mbërritur në KARAMAN
Ne shijojmë ushqimin e mirë turk dhe reflektojmë në një ditë tjetër të mrekullueshme

Dita e 11-te, Kanion i shëtitjes në G KSU

Vizitojmë ish manastirin malor ALAHAN KILISE

Një sfond shumë mbresëlënës me një pamje të mrekullueshme panoramike

Para shëtitjes nëpër kanionin e bukur,
Le të fortifikohemi në një Lokanta me ushqime të shijshme rajonale dhe të blejmë erëza rajonale

Në këtë mënyrë tek guri përkujtimor i Perandorit Barbarossa, i cili vdiq jo shumë larg këtu, në lumin G ksu

Një peizazh i bukur dhe takime të shkëlqyera na presin përgjatë kanionit

Vjelja e kikirikëve

Bërja e uthullës së shegës

Ne marrim shegë si një dhuratë dhe disa njerëz kanë mbushur uthull të freskët

Farat e shegës

Kjo ishte një pushim interesant gjatë rrugës 

Ndonjëherë rruga bllokohet nga një tufë dhish

Ne arrijmë në KIZKALESI dhe shohim detin për herë të fundit në këtë udhëtim

Një foto lamtumire nga deti, tani po kalojmë në TARSUS

12 ditë, Tarsus

Porta e Kleopatrës ku Kleopatra dhe Marcus Antonius dikur kaluan nëpër dashuri

Fruta të freskëta dhe unaza të freskëta të susamit na shoqërojnë nëpër Turqi

Unazat e susamit janë përgatitur së fundmi.

Hans lahet me ujin nga burimi Paulus

Pajisjet praktike për familjen

Pazaret shumëngjyrëshe, të gjalla janë pjesë e jetës në rrugë në Turqi

ADANA, mezi presim të famshmen ADANA Spie dhe ADANA Kebap

Perime dhe mish, gjithmonë të përgatitur fllad

Xhamia qendrore SABANCI në ADANA: xhamia më e madhe në Turqi

TASK PR , ura më e vjetër e harkut prej guri, e arritshme në botë

Në mbrëmjen e fundit ulemi rehat së bashku dhe jemi mirënjohës për udhëtimin e bukur, shumë të veçantë!

Dita e 13-te, Nisja nga Adana  

Në aeroportin ADANA ne përfundojmë rrugën Jeruzalem përmes Turqisë.

Një e ngrohtë FALEMINDERIT PERR ÇDO KUSH që kontribuoi
ky udhëtim mund të kryhej përsëri në mënyrë kaq unike.

Ne tashmë presim udhëtimin tjetër në Rrugën e Jeruzalemit përmes Turqisë!

Johannes, Otto, David, Karin, Erdal, Murat


FUNDI bëhet FILLIMI!

Pas udhëtimit nëpër Turqi, ne fillojmë fazën tjetër dhe të fundit në Gjurmën e Jeruzalemit (Pjesa V):

Në rrugën e Jeruzalemit përmes Jordanisë, Izraelit dhe Palestinës

Këtu mundeni PJESA V
Jordan / Izrael / Pal stine

LIBRI

Data: 26.10/07.11.2017 - XNUMX

Sinqerisht,
John - David - Otto

www.jerusalemweg.at
www.jerusalemweg.de
www.jerusalemway.org

Ju presim me padurim pelegrinazhin tjetër
të mirëpriten në Rrugën e Jeruzalemit.
Bashkohuni me ne dhe do të përjetoni një udhëtim unik.

Këtu mund ta merrni këtë Udhëtim në Turqi
PJESA IV LIBRI

22.09/05.10.2017 deri më XNUMX maj, XNUMX


(Ky raport udhëtimi u krijua nga Karin Forster)

--- Kthehu në rrugën e faqes së Jeruzalemit ---