--- Kthehu në rrugën e faqes së Jeruzalemit ---

(Ky raport udhëtimi u krijua nga Karin Forster & Johannes Aschauer)Në rrugën e Jeruzalemit

imazhi001.

www.jerusalemweg.at
www.jerusalemweg.de
www.jerusalemway.org

Në këmbë dhe me autobus
nga Spanja në Izrael / Pal stine!
Pelegrinazh në 5 faza

http://jw.krichbaumer.co.at/fileadmin/Homepage/olivareise_t%C3%BCrkei_10_2016/Logo.png

PJESA E PARE
Spanjë / Francë

Kjo është e para nga gjithsej pesë fazat në rrugën ndërkombëtare të paqes dhe kulturës! Rruga e Jeruzalemit lidh 15 vende dhe kontinentet e Evropës dhe Azisë me Tokën e Shenjtë dhe është mënyra më e gjatë e paqes me një distancë rreth 7.500 kilometra. Mesazhi kryesor: "Nga fundi i botës së vjetër në Finisterre mbi zemrën e Evropës deri në fillim të Jeruzalemit".

 

Zbuloni pikat kryesore kulturore dhe natyrore të Rrugës Spanjolle dhe Franceze të Shën Jakobit, në kombinim me Rrugën e Jeruzalemit, kompakte dhe me rritje të mrekullueshme. Hotelet e zgjedhura personalisht, një shoqërues i vazhdueshëm udhëtimi nga EKIPI JERUSALEMWEG përfshirë autobusin, formon mjedisin perfekt për këtë.

 

JERUSALEM WAY / CAMINO DE JERUSAL N / CHEMIN DE JERUSALEM / JERUSALEMWEG

 

Rruga e Jeruzalemit na çon drejt lindjes, drejt lindjes së diellit - simbolikisht drejt jetës - dhe ne jemi hap pas hapi në rrugën drejt vendit më të rëndësishëm të pelegrinazheve në të ashtuquajturin krishterim: Jeruzalemi - kryqëzimi i feve! Ky udhëtim unik është i lidhur me takime të reja çdo ditë, asnjë pelegrin pas nesh, sepse pelegrinët e Jakobit nga e gjithë bota vijnë drejt nesh.

 

Pikat kryesore të itinerarit tonë përfshijnë: Finisterre, Santiago de Compostela me katedralen imponuese dhe varrin e Apostullit James, Pallati i Peshkopit Astorga Gaud , Kryqi i madh i pelegrinit, Bazilika Le n San Isidoro, Katedralja Burgos, Spanja Meseta, rajoni i verës së kuqe Rioja duke përfshirë kryeqytetin Logro o, Pamplona, ​​Pyrenees, Kalaja e Estaing, Ura e Pelegrinit Pont Valentr Cahors, Notre Dame nga Le Puy,

 

Ne dëshirojmë të falënderojmë të gjithë pjesëmarrësit dhe kontribuesit për kohën së bashku dhe përvojat e mrekullueshme.

 Këtu mund të mësoni për tjetrën
Data e këtij udhëtimi
INFORMO / LIBRI

Data: 25.05. deri më 03.06.2018 qershor XNUMX


 

RAPORTI I UDHTIMIT

 

Spanjë / Francë
(25.04.2017 - 07.05.2017)

Dita 1, mbërritja në Cape Finisterre

image004.jpg

Pas një udhëtimi emocionues në orët e para të mëngjesit, kemi mbërritur në KAP FINISTERRE
dhe na shpërble me kafe dhe tortë në port.

 

DSC00168.JPG

Johannes

 

20170505_235105.jpg

Karin

 

DSC00125.JPG

Vaj prej trëndafilëve

 

P1090003.JPG

Marianne

 

DSC00136 (2)

Beate

 

Vicky

 

Alfred

 

Sonja

 

1

Gudrun

 

Jerusalem Trail Spanjë-Francë 2017 282 (2)

Andrea

 

DSC00288 (2)

B rbel

 

Walter

Walter

 

P1080902.JPG

Johannes

Johannes

 

3

Peizazhi i thyer dhe atmosfera në KAP FINISTERRE janë shumë mbresëlënëse.

1

Këtu fillon zyrtarisht pelegrinazhi. Një udhëtim i mrekullueshëm na pret.

2

Nga këtu janë rreth 7.500 kilometra ...;)

4

Pëllumbi i paqes, simboli i shtegut të Jeruzalemit, na shoqëron dhe
u tregon pelegrinëve rrugën nëpër të 15 vendet për në Tokën e Shenjtë.

 

DITA 2, RRUG F NGA CAPE FINISTERRE DREJT SANTIAGO

DSC00177.JPG

Me gëzim dhe plot energji fillojmë përgjatë detit dhe drejt diellit drejt SANTIAGO.

5

 

6a

 

DSC00211.JPG

Pas disa orë pelegrinazhi, ne jemi këtu me pamjen e parë të Katedrales James
shpërblehet në SANTIAGO DE COMPOSTELA.

DSC00217.JPG

Vendi në SANTIAGO DE COMPOSTELA është i shkëlqyeshëm.
Katedralja është aktualisht në ndërtim e sipër. Ne njohim pelegrinë nga e gjithë bota.

8

Mënyra e Jeruzalemit është shënuar në SANTIAGO me gjithë përpjekjen e trupit

 

Dita e 3-te, SANTIAGO DE COMPOSTELA - SARRIA

DSC00250.JPG

Në mëngjes shkojmë në MONTE DO GOZO, Mali i Gëzimit dhe vazhdojmë drejt MELIDE.

DSC00261.JPG

Pëllumbi i paqes gjithashtu spërkatet atje, duke shënuar rrugën e paqes për në Jeruzalem.

DSC00288.JPG

Përsëri dhe përsëri kemi takime të këndshme me pelegrinë që vijnë të na takojnë ...

12

Dhe më në fund të ndodhë

10

muri i mençurisë. Këshillohet të bëni pauzë këtu!

DSC00296.JPG

Ne bëjmë një pelegrinazh përmes pyjeve të bukura të eukalipt, pemëve të vjetra, luleve të bukura që vijnë përpara.

DSC00277.JPG

Pelegrinët që vijnë në Rrugën e Shën Jakobit tregojnë interes të madh për Rrugën e Jeruzalemit,

Gjoni tregon për rrugën e paqes për në Jeruzalem. Drejt jetës dhe diellit.

DSC00318.JPG

Ne shijojmë rrezet e diellit me kafe dhe biskota para se të fillojmë fazën e fundit të ditës.

15

Ne kalojmë një urë të egër romantike, të vjetër guri-romake, pak para SARRIA-s.

DSC00358.JPG

Më në fund arrijmë në destinacionin tonë për ditën në SARRIA, manastirin Maria Magdalena, të lumtur dhe të lodhur.

 

DITA 4, NGA SARRIA TE LEONI

17

Herët në mëngjes vizitojmë manastirin mbresëlënës SAMOS.

18

Në kalimin "Alto San Roque": pelegrini i fotografuar shpesh,

DSC00384.JPG

i cili mbështet veten kundër erës dhe mban kapelën e tij të floppies sigurisht që është fotografuar edhe nga ne.

DSC00408.JPG

Rrugicat piktoreske në fshatin muze O CEBREIRO

20

 

21

Të kënaqur me rrjedhën e ditës deri më tani, ne arrijmë GALICIENS-in historik.

DSC00416.JPG

Ne marrim autobusin për në PONFERRADA, kështjella e fuqishme e tempullit.

22a

Edhe një vështrim prapa në EL ACEBO, fillimi i ngjitjes së fundit në CRUZ DE FERRO

 23

 

DSC00444.JPG

Në rrugën e bukur të pelegrinazhit ne vazhdojmë të ecim përpjetë drejt CRUZ DE FERRO, destinacioni i sotëm.

20170428_164815.jpg

Pas Jeruzalemit ka vetëm 5000 km, pasi sorra fluturon, natyrisht! ;)

DSC00459.JPG

CRUZ DE FERRO. Një moment historik.
Koha për të ndaluar dhe për të hedhur gurin që keni sjellë nga shtëpia.

27

Një vend i përshtatshëm për një këngë dhe lutje të përbashkët para se të vazhdoni për në ASTORGA.

29

Pallati i famshëm i Peshkopit në ASTORGA, projektuar nga Antonio Gaudi.

 

DITA 5, LEON MESETA BURGOS

DSC00493.JPG

Herët në mëngjes kalojmë urën më të gjatë me harqe prej guri gjatë rrugës (HOSPITAL DE ORBIGO).

DSC00496.JPG

Ura është e gjatë rreth 200 metra e gjatë dhe ekziston që nga shekulli i 13-të. Shumë mbresëlënëse.

DSC00502.JPG

Në LEON vizitojmë katedralen e bukur gotike të Shën Marisë përpara se të vazhdojmë drejt CASTROJERIZ.

DSC00535.JPG

Në një komod dhe shumë miqësor alberge Le të forcojmë veten për shëtitje përmes MESETA famëkeqe, të vetmuar.

DSC00546.JPG

Rruga në dukje e gjatë përmes peizazhit të vetmuar të MESETA është magjepsëse.

DSC00543.JPG

Tabela Mountain duket piktoreske në mes të zonës së rrafshët.

32a

Am Kodra e Kalasë përballet me CASTROJERIZ

DSC00565.JPG

Manastiri romantik ST. ANTONI Atje ku pelegrinët enden pas shumë orësh mund të forcohen.

 

DITA 6, BURGOS PAMPLONA

34

Katedralja në BURGOS tregon anën e saj mistike në shi. Shume bukur

DSC00587.JPG

Pelegrinazhi nënkupton gjithashtu plotësimin e kërkesave, kështu që ne marshojmë me gëzim edhe në shi.

DSC00601.JPG

Vreshtat e famshme të RIOJA-s dhe shtigjet e vetmuara na ftojnë të ndalemi brenda.

DSC00609.JPG

Lojërat mesjetare na mirëpresin në qytetin e vogël të NAJERA. Një udhëtim në të kaluarën.

DSC00623.JPG

Një nga urat e bukura që kalojmë. Ura, një simbol i lidhjes.

DSC00628.JPG

DSC00630.JPG

Ky idil dhe qetësi në urën në qytetin e vogël të PUENTE LA REINA e bën kohën të qëndrojë në vend.

DSC00633.JPG

Ne vazhdojmë pelegrinazhin tonë nëpër rrugica të bukura drejt EUNATE.

38

Kisha tetëkëndëshe në EUNATE është e veçantë! Në shumë medituese
Me humor, ne e përfundojmë pelegrinazhin tonë sot dhe vazhdojmë me autobus për në PAMPLONA.

DSC00650.JPG

Kisha romane me përfaqësimin e veçantë të Virgjëreshës Mari fsheh një magji misterioze.

 

DITA 7, PAMPLONA RONCESVALLES - PYREN ES

DSC00673.JPG

Ne jemi duke u përgatitur për ngjitjen e pjerrët deri në Pirenej.

P1080916.JPG

Me këmbë të sigurt dhe të përqendruar, ju ecni nëpër një pyll të bukur.

41

 

DSC00685.JPG

Dielli dhe bora. Juchhe!

41a

Atje vazhdon

DSC00711.JPG

Beate shijon pushimin me një pamje të Francës.

43

Një piknik në mal na forcon, ne u nisëm dhe largohemi nga Spanja menjëherë në këmbë.

 

P1080966.JPG

Otto shijon pamjen e largët dhe është i kënaqur me peizazhin fantastik në Pirenej.

44

Edhe pas disa orë pelegrinazhi, ne jemi të freskët dhe të gjallë dhe presim përvojat në Francë.

Pas kalimit, ne largohemi nga NAVARRA me një humor të mirë dhe së shpejti arrijmë në Francë..

45

Bërë! Çfarë momenti i veçantë, ne kalojmë me krenari kufirin nga Spanja në Francë.
Jeruzalemi Ne po vijmë!

P1090005.JPG

Madje ne ishim në gjendje t'u përshkruanim një përvojë të veçantë Pirenejve: shqiponjat rrethuan rreth nesh.
Në total kemi parë 5. Fatkeqësisht këto nuk janë në foto,
sepse e shijuam këtë spektakël natyror dhe askush nuk erdhi të bënte foto.

DSC00718.JPG

Johannes kontrollon shënimin. E drejta! Le të vazhdojmë!

DSC00734.JPG

Ndaluni për një moment, shijoni momentin dhe thithni natyrën
para se të largohemi nga Pirenejet e mrekullueshme.

46

 

P1090021.JPG

Johannes dhe Otto duke shënuar në hotel ORISSON, ata u tregojnë pelegrinëve rrugën për në Jeruzalem.

50

Në një kompani të shquar në tryezën e hotelit. Lindja apo perendimi? Kjo është pyetja.

DSC00751.JPG

Mbërriti në ST. JEAN PIED-DE-PORT, le të takojmë një pelegrin biçikletash nga Austria.

DSC00761.JPG

Rrugicat idilike dhe restorantet bukuroshe ju ftojnë të shëtisni.

DSC00754.JPG

Gudrun dhe Johannes po përgatiten për darkë.

 

DITA 8, ST. JAN-PIED-DE-PORT NOGARO-EAUZE-KONDOMI

DSC00776.JPG

Shkurtimisht vizitojmë hotelin e vogël La Rose, të cilin tashmë e njohim
dhe na njoftoni për udhëtimin tjetër në vjeshtë :)

DSC00788.JPG

VIA PODIENSIS, më e famshmja nga katër Rrugët historike të Shën Jamesit në Francë: Trashëgimia Botërore e UNESCO-s!

DSC00782.JPG

 

image194.jpg

Mënyra e Jeruzalemit shkel gjithmonë këtë rrugë të mrekullueshme drejt lindjes, diellit,
drejt jetës. Hap pas hapi: Jeruzalemi Ne po vijnë.

54

Në mënyrë tipike Franca, shumë rrugë. Zemër pelegrin çfarë mund të dëshiroje më shumë.

DSC00796.JPG

 

52

LARRESSINGLE, një fshat mesjetar - ne bëjmë një pushim kafeje brenda kësaj kështjelle të bukur.

DSC00823.JPG

Në mbrëmje kënaqemi me mrekullitë franceze të kuzhinës.

DSC00827.JPG

atmosfera e mbrëmjes ne KONDOM.

 

9 DITA, KONDOMI ECT LEKTURA LAUZERTE MONTCUQ - CAHORS

DSC00843.JPG

Ne ecim nëpër shtigje pyjore dhe livadhesh në zona me pak popullsi.

56

 

48

Shënimi: SANTIAGO / JERUSALEM

DSC00888.JPG

Në mes, ne forcojmë veten me një piknik në një urë të vetmuar.

55

Takime me njerëz gjatë rrugës. Gjithmonë një gëzim dhe një ndryshim i bukur në pelegrinazh!

P1090248 - Kopjo - Kopjo.JPG

Mbërriti në LAUZERTE, një nga fshatrat më të bukur ushtarakë në Francë,
ne presim një birrë të ftohtë.

Jerusalem Trail Spanjë-Francë 2017 282 (2)

Dhe dolli për ditëlindjen e Andreas, të cilën ne e festuam me të në këtë udhëtim.

 

DITA 10, CAHORS FIGEAC- PUSHON VLERSIMI SP ESPALION

60

Në CAHORS shtegu na çon në urën e pendës ONTPONT VALENTRɓ mbi lumin Lot: Unike & UNESCO!

DSC00963.JPG

I famshmi Aubrac Bagëtia me sytë e tyre të bukur.

DSC00970

Ne ngjitemi në një përrallë gurore dhe përrallore Shtegu i pyllit poshtë dhe
shikoni për herë të parë qytetin e vogël të PIKON.
"Perla e VIA PODIENSIS" dhe një sit tjetër i Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s në rrugën për në JERUSALEM.

DSC00979.JPG

Një urë tjetër prej guri antik dhe gjithashtu një Trashëgimi Botërore e UNESCO-s.

62

PIKON qëndron para nesh. Një nga pikat kryesore në të gjithë Francën!

63

Me të vërtetë qetësuese

DSC00980.JPG

Ngadalë dhe nga brenda ecim te kisha e manastirit SAINTE-FOY.

DSC00984.JPG

Tampani i kishës së manastirit është shumë i njohur.

DSC00993

Dhe për nga rëndësia, në të njëjtin nivel me atë të katedrales në Chartres.

64

Ne vazhdojmë me autobusin tonë për në festën tjetër për sytë në Luginën e Lotit.

DSC01001.JPG

 

65

Imponimi i urës së pelegrinëve në ESTAING me një pamje të kalasë (SITE Botërore e Trashëgimisë UNESCO).
Jo shumë larg nga këtu fillojmë shëtitjen në mbrëmje në luginën e lumit Lot në ESTAING.

66

FALEMINDERIT që ju lejuan të shkoni këtu!

DSC01017

 

I67

ESPALION arritur: R merbr cke është gjithashtu UNESCO dhe na ofron anën e saj magjike!
Në mbrëmje zakonisht kemi dritë të butë, madje të përsosur, dielli tani është në shpinë, rrugës për në lindje.

 

DITA 11, ESPALION NASBINALS AUMONT-AUBRAC

75

Të nesërmen, një urë tjetër pelegrinësh shumë e vjetër dhe e veçantë na pret: statusi i UNESCO-s përsëri!

20170505_093147

 

DSC01047

Rritjet e sotme janë ndoshta fazat më mbresëlënëse në Malet Qendrore të Masivit.

DSC01038.JPG

 

DSC01044

 

76

Johannesi ynë është gozhduesi më i mirë dhe prandaj ka E Davidit Pjesë e marrë përsipër! ;)

DSC01058.JPG

Ne bëjmë pushimin e parë në NASBINALS

DSC01057

Dhe atje ju keni një pasqyrë të mirë të rrugës deri më tani.

DSC01060.JPG

Kisha në NASBINALE

DSC01070.JPG

Ne vazhdojmë mbi pllajën butësisht të valëzuar, pothuajse pa pemë, të populluar hollë në zonën AUBRAC.

DSC01072

 

DSC01066

Më vonë këtu burojnë lumenj të mëdhenj! Gjithçka fillon e vogël ...

78

Qëllimi ynë për atë ditë është arritur, vetëm disa qindra metra deri në hotel.

 

DITA 12, LE PUY-EN-VELAY

DSC01091

Kisha e bukur Rochus ( Pestheiliger ) në fshatin e lartë të MONTBONNET.

20170506_124421.jpg

Pushim për kafe para pelegrinazhit të fundit deri në LE PUY.

DSC01115.JPG

Në shi vazhdojmë pelegrinazhin tonë drejt LE PUY-EN-VELAY.

DSC01103

 

P1090598.JPG

Faza jonë e fundit e ditës na çon gjithnjë e më tej në tatëpjetë, destinacionin tonë për këtë pjesë të Rrugës së Jeruzalemit.

DSC01126

Silueta e LE PUY-EN-VELAY, qyteti magjepsës vullkanik, është i dukshëm nga larg.

DSC03231.JPG

 

DSC03235

Maria Mbretëresha e Paqes fronëzohet në pikën më të lartë mbi qytet!

DSC03233

Q THELLIMI I KIST JO UDHTIMI ARRITET !!! :)

DSC01130.JPG

Ne me vetëdije ecim nëpër rrugët e ngushta për në katedralen me Madonna e Zezë.

DSC01134

Hapi ynë i fundit deri në katedrale.

DSC01144.JPG

Qëllimi për këtë pjesë të Rrugës së Jeruzalemit, pjesa I / V, është arritur.

P1090620.JPG

 

 

DITA 13, LE PUY-EN-VELAY, TOURA E QYTETIT, Shtegtimi Final, Shtëpia e Udhëtimit

P1090614.JPG

Në mëngjes vazhduam shëtitjen në qytet.

image149

 

 DSC03265

Kisha imponuese Saint Michel e ndërtuar mbi një shkëmb gjilpëre d Aiguilhe.

P1090653.JPG

Ne i lëmë përshtypjet të na funksionojnë përpara se të largohemi më në fund për në aeroport në LYON.

20170507_142953

Nuk mund të jetë më e përshtatshme! Ne largohemi nga qyteti përmes RRUGS S TO VIENS.
Dhe pelegrini Johannes vendosi një afishe të fundit.

DSC03267.JPG

MEmigracioni gjatë rrugës për në aeroport, pelegrinazhi ynë i fundit!
Në të njëjtën kohë, ky është fillimi i pjesës tjetër (pjesa II / V) në rrugën për në Jeruzalem.
Kështu që këtu FUNDI bëhet FILLIMI.

DSC03273.JPG

Mali i gëzimit, Otto zbukuron këpucën me një lule dhe me gëzim në zemrat tona me mirënjohje vazhdojmë përpara.

20170507_151541 (2)

Kthehuni LE JU LUTEM!

DSC03277.JPG

Epo atëherë, po! ;) Lopët kanë pozuar, kështu që kjo është fotoja jonë e fundit e rritjeve.

Ju presim përsëri në Rrugën e Jeruzalemit.

Në aeroportin në LYON ne përfundojmë rrugën e Jeruzalemit përmes Spanjës dhe Francës.

Një e ngrohtë FALEMINDERIT P EVR TER GJITH që ndihmuan në krijimin
ky udhëtim mund të kryhej në mënyrë unike.

Johannes, Otto & Karin

Ne tashmë po presim përsëri këtë udhëtim: fillimi i udhëtimit të gjatë për në Jeruzalem!

Data tjetër: 25.05.2018 maj 03.06.2018 deri më XNUMX qershor XNUMX

 


FUNDI bëhet FILLIMI!

Pas këtij udhëtimi përmes Spanjës dhe Francës, faza tjetër fillon në Gjurmën e Jeruzalemit (Pjesa II / V):

"Në rrugën e Jeruzalemit përmes Francës për në Zvicër"

Data: Në përgatitje

Sinqerisht,
John - David - Otto

imazhi001.

www.jerusalemweg.at
www.jerusalemweg.de
www.jerusalemway.org

Ju presim me padurim pelegrinazhin tjetër
të mirëpriten në Rrugën e Jeruzalemit.
Bashkohuni me ne dhe do të përjetoni një udhëtim unik.

http://jw.krichbaumer.co.at/fileadmin/Homepage/olivareise_t%C3%BCrkei_10_2016/Logo.png


Këtu mund të mësoni për tjetrën
Data e këtij udhëtimi
INFORMO / LIBRI

Data: 25.05. deri më 03.06.2018 qershor XNUMX


(Ky raport udhëtimi u krijua nga Karin Forster & Johannes Aschauer)

--- Kthehu në rrugën e faqes së Jeruzalemit ---