Сè започнува со првиот чекор ...

На Ерусалимски начин е најдолгата аџилак и меѓународна рута за мир и култура во светот!

На Ерусалимски начин ги поврзува религиите и народите во уникатен мировен проект.

На Ерусалимски начин се залага за меѓусебно признавање и толеранција.

Loveубовта, најсилната сила во универзумот, продира, осветлува сè и гради мостови помеѓу сите луѓе!

 

Аџилакот создава отвореност за средби, ги намалува предрасудите и стравовите и ја зајакнува довербата - основна доверба! Наводните граници меѓу народите и религиите можат да бидат премостени од индивидуални луѓе во loveубов и меѓусебно почитување.

НАСТАНИ / БИЛТЕН 2022 година

Ерусалимскиот пат е најдолгата рута за аџилак во светот и меѓународната мировна рута и културната рута! Маршрутата се протега од крајот на Европа во Финистер до почетокот во Ерусалим.


Ерусалимскиот пат обединува различни религии, нации и култури во извонреден мировен проект и се залага за меѓусебно признавање, толеранција и ценење на различните начини на живот.

 

Заедно сме на пат, чекор по чекор одиме на аџилак кон Ерусалим и во исто време даваме придонес за благ и одржлив туризам. Но, аџилакот не е само тренд, туку поврзува, не учи да ги надминеме границите, да ја зајакнеме довербата и е траен баланс за телото, умот и душата!

 

Можни се промени поради Корона, но ние гледаме напред со самодоверба и со нетрпение очекуваме да пешачиме заедно со вас! Предвидени се следните аџилак и настани.

 

ПРЕГЛЕД НА РАСПОРЕД 2022 година

 

  • Чет, 07 април - Нед, 17 април 2022 година: Марш на мирот ЛИНЦ - ВИЕНА за Украина и мир во светот!
  • Саб, 09 април 2022 година: Прослава пред Велигден во НАДЛИНГЕРХОФ
  • Сре. 25 мај - Нед. 29 мај 2022 година: Презентација Ерусалимвег Германски католички ден ШТУТГАРТ
  • Саб, 25 јуни 2022 година: Отворање на Ерусалимвег WALDSASSEN - аџилак и поставување на гулабот на мирот
  • Пон. 27 јуни - петок 08 јули 2022 година: Заеднички аџилак ВАЛДСАСЕН - ЧАМ - ПАСАУ
  • Пет 23 септември - петок 07 октомври 2022 година: Аџилак ТУРЦИЈА / МАЛА АЗИЈА

Покана: МИР МАРШ ОД ЛИНЦ ДО ВИЕНА!
Аџилакираме заедно за Украина и мир во светот!

Чет, 07 април - Нед, 17 април 2022 година

--- Фотографии и репортажа од Маршот на мирот ---
Отвори овде

Заедно на најдолгиот мировен пат во светот за Украина и мирот во светот. Поради актуелните настани, правиме аџилак по Ерусалимвег од Мировниот град Линц до Хелденплац во Виена. Котизацијата за учество е 1,- евро по пешачен км, оваа сума оди 1:1 како донација за Украина.

 

Можно е пократко учество, на пр. Линц - Маутхаузен - Грин - Надлингерхоф, или Вахау или на друго место! Би било важно да има многу луѓе, макар тоа било само 1 ден или неколку часа! СЕКОЈ ПЕШАТЕН КМ СЕ РАБОТИ И ИМА ПРИДОБИ НА УКРАИНА.

Поточно, почетокот во Линц е историски многу значаен, првите чекори не водат од главниот плоштад преку мостот Нибелунген / Дунав. Целата рута на Ерусалимвег од Линц до Хелденплац во Виена 250 километар (11 дена).

Тоа значи дека аџија, на пример, ја пешачи целата рута, а дневно инкасира во просек по 25 евра. Доколку не можете да одите, имате можност да донирате од дома за да ја поддржите кампањата со 50 центи по KM. Ова резултира со максимална донација од 125 евра. Благодарам однапред!

Донациите ќе бидат предадени на VOLKSHILFE UKRAINE во Виена. За онлајн донации, на Број на сметка / IBANAT77 6000 0000 0174 0400 Како Употреба нужно наведете: "Ерусалимвег - итна помош за Украина“ (Донациите се одбиваат од данок!)

 

Почеток: четврток, 7 април 2022 година во 09.00:9 часот во Линц на главниот плоштад; Саб. 16 април Пристигнување на клупската забава во Надлингерхоф во Нојштадл ан дер Донау; Велика Сабота, XNUMX април, стигнуваме до Пуркерсдорф, градските граници на Виена, со можност во вечерните часови за заедничко Велигденско воскресение во црква. Следниот ден во недела на Велигден на 17 април област пладне е пристигнувањето на Хелденплац Виена.

Регистрација: По е-пошта до austria@jerusalemway.org (Информации на +43 699 18031970 или +43 664 2215201).

Пат: Линц - Споменик на концентрациониот логор Маутхаузен - Арбинг - замок Клам - Грин - Надлингерхоф / Гулаб на мирот - Персенбеуг - Марбах на Дунав - Аџилак црква Марија Таферл - замок Арсттетен - град и опатија Мелк / Гулаб на мирот - Агштајн - Шпиц - / Утврдена црква Свети Михаил - Вајсенкирхен - Дирнштајн - Маутерн - Опатија Гетвајг - Опатија Херцогенбург - Асперхофен - Рид ам Ридерберг - Винервалд - Пуркерсдорф - Палата Шенбрун - Маријахилфербро - Марија-Терезиен-Плац - Хофлатпбург - Хелден. Сместувањето е организирано од наша страна и на располагање е возило за поддршка.

 

Деталните фази од Линц: Отворете ја врската овде


Ве молиме проследете до вашите контакти. Само заедно можеме да направиме разлика. Ви благодариме!


ПРОСЛАВА ПРЕД ВЕЛИГДЕН
Саб, 09 април 2022 година

 

Здружението JERUSALEM WAY INTERNATIONAL PEACE TEAM срдечно ги поканува членовите и пријателите на прослава во Надлингерхоф. За жал, откако традиционалната божиќна забава не можеше повторно да се одржи во 2021 година, се среќаваме во времето пред Велигден. Прославата ќе се одржи во рамките на Маршот на мирот!

 

време и место: Цветници, 9 април 2022 година од 16.30:21 часот во Надлингерхоф, Набег 3323 во XNUMX Нојштадтл / Донау (www.nadlingerhof.at). РЕЗЕРВАЦИИ НА СОБИ на телефон: +43 676 4867534. Кафе за добредојде од 16:30 часот, проследено со краток преглед на настани и фотографии од аџилак во 2021 година и изгледи за 2022 година. Во 19:30 заедничка вечера. Регистрирајте се до 31 март 2022 година по е-пошта до info@jerusalemway.org

 

Со нетрпение го очекуваме вашето доаѓање и бараме многу учесници во заедничкиот мировен марш!


ЕРУСАЛИМВЕЈ НА ГЕРМАНСКИОТ КАТОЛИЧКИ ДЕН
Сре. 25 мај - Нед. 29 мај 2022 година

 

„ЕРУСАЛИМСКИ ПАТ“ ќе биде присутен со два проекти на Денот на германската католичка црква во Штутгарт! 

 

На покана на keb Esslingen и заедно со Abrahamisches Forum Darmstadt имаме сопствен штанд. Ова е на „Kirchenmeile“ (директно на Theodor-Heuss-Strasse, недалеку од Шлосплац), каде што е планирано и централната церемонија на отворање во среда навечер и затворање во недела.

 

Нашиот штанд служи цел ден на четврток 26.05. до сабота 28 мај 2022 година како место за средба на аџиите во Ерусалим, со свои понуди за информации и можности за средби. Лицата за контакт од тимот на JW Peace и здружението на германската подружница обезбедуваат информации за најновите случувања.

 

Покрај тоа, бевме во предметната област "Вера, надеж: христијанско-исламски дијалог„Со нашите“Меѓурелигиска работилница: Аџилак по Ерусалимскиот пат - Соработка на најдолгиот аџилак во светот" додадена во програмата на саемот. Датум: Саб. 28 мај од 14:00 до 15:30 часот

 

Доколку сакате да добиете дополнителни информации за ова, ве молиме контактирајте не germany@jerusalemway.org или +49-176-24446586

 

За информации за Католичкиот ден видете www.katholikentag.de


ОТВОРАЊЕ НА ЕРУСАЛИМВЕГ ВАЛДСАСЕН / ГЕРМАНИЈА

Поставување на гулабот на мирот и аџиите заедно

Саб, 25 јуни 2022 година

 

Празнично отворање на ЕРУСАЛИМСКИ ПАТ НА МАНАСТИРИ! Со меѓурелигиска церемонија на 25 јуни 2022 година, беше отворен овој хранител на ерусалимски начин и свечено беше откриен големиот рачно изработен гулаб на мирот од нерѓосувачки челик. 

 

--- ОТВОРЕТЕ ФОТОГРАФИИ ТУКА ---

 

Неколку верски водачи кажаа молитви за благослов! За јудаизмот, рабинот Др. Даниел Мораг; за исламот Имам Фаузи Слама; за Англиканската црква Св. Елизабет Ринг; за Евангелистичката црква Улрике Келер. Потоа сите тие открија како и покровителката европратеничка Моника Холмајер, игуменијата М. Летиција Фех, градскиот пастор Др. Томас Вогл, првиот градоначалник Бернд Зомер, окружниот администратор Роланд Грилмајер и иницијаторот на патот Ерусалим Јоханес Ашауер заедно со гулабот на мирот. Покрај многубројните почесни гости, на церемонијата и на заедничкото аџилак во Стифтланд дојдоа да учествуваат и многу аџии од Германија и странство. Ви благодарам на сите! Господ да ве благослови.

 

Медиумите јавуваат: Баварско радио / Медиуми од горниот Пфалц / Регенсбуршката епархија

 

ПРЕГЛЕД

 

 

ПОКАНА: Стат / Клостер Валдсасен: Отворање на Ерусалимвег во текот на Европската недела и покана за заеднички аџилак! Погледнете го видеото: ОТВОРИ ОВДЕ

 

Распоред: Сабота, 25 година во 2022:08 часот Богослужба со благослов за аџии во манастирската црква. Потоа заеднички аџилак во Стифтленд на Виа Порта / Ерусалимвег, околу 00 км. Потоа во 15:16 часот со свечено поставување и благослов на гулабот на мирот на италијанската фонтана во дворот на портата со патронот Моника Холмајер европратеничка. резервација на соба www.abtei-waldsassen.de

 

Крај на денот со вечер на скара и во 20:00 часот покана за концерт со „KELLER STEFF BIG BAND“ на плоштадот базилика. Влез бесплатен! Ве молиме погледнете Веб-страница на градот Валдсасен

 

Повеќе детали: Отворање на програмска брошура (PDF) и видеа ЗАЧУВАЈ ГО ДАТУМОТ

 


АЧИЧКИ ПАТ НА ЕРУСАЛИМСКИ ПАТ
ВАЛДСАСЕН - ЧАМ - ПАСАУ

Понеделник, 27 јуни до петок, 08 јули 2022 година

 

Валдсасен – Чам: Понеделник 27 јуни 2022 - сабота 2 јули 2022 година

1. Валдсасен - Тиршенројт 21,8 (понеделник)
2. Тиршенројт - Плесберг 17,9
3. Плесберг - Плејштајн 26,4
4. Плејштајн - Шензе 27,7
5. Schönsee - Waldmünchen 26,7

6. Валдминхен - Чам 23,3:XNUMX (сабота)

 

Учеството на дневна основа е можно!

Аџилакот е без помошно возило, ранец и резерви „може“ сами да ги носите. Предвидено е придружба на аџиите од Кристин Дитлбахер / Јоханес Ашауер до Чам. Дневна паушална цена 15 € плус трошоци за сместување. Регистрација и детали преку е-пошта austria@jerusalemway.org

Од Чам има уште 6 етапи до Пасау (сопствени аранжмани за сместување):

Чам – Пасау: Недела 3 јули 2022 година - петок 8 јули 2022 година
7. Чам - Блаибах 19 (недела)
8. Blaibach-Teisnach 27,7
9. Teisnach - дожд 21,8
10. Дожд - Шенберг 28,3
11. Schönberg - мелница за старо дрво 20,5
12. Schrottenbaummühle - Пасау 24,7 (петок)

 

Насоки, зголемување на височината и GPS
Погледнете ја веб-страницата Германија „Патот на манастирите“


Аџилак ТУРЦИЈА - МАЛА АЗИЈА

Пет 23 септември - петок 07 октомври 2022 година

 

За водени аџилак, 15-те земји беа поделени на седум поединечни патни делови кои може да се резервираат независно еден од друг. Најубавите етапи на патеката се избрани и ќе ги водиме ние во соработка со локални туристички водичи.

Во урамнотежена комбинација на пешачење (10 - 15 км / макс. 20 км на ден) и автобус, постои единствена можност лично да ги доживеете сите моменти на целата рута од Шпанија до Светата земја. Патеката ги води учесниците во источна насока кон изгрејсонцето – симболично на животот – додека чекор по чекор тие се наоѓаат на патот до најважното место за аџилак во христијанството: Ерусалим – пресекот на религиите! врска Патување со фото албум есен 2019 година

 

Како посебна карактеристика, патувањето Турција/Мала Азија е продолжено за два дена и додадени се нови покачувања. Ова по специјална цена во 2022 година!

 

Програма за патување, детали и резервации погледнете го менито „Аџилак Турција“

 

Ако резервирате до 31 март 2022 година, има 25 евра бонус за рана птица! СОВЕТ: За да добиете евтини авионски билети, препорачуваме да се регистрирате за патувањето што е можно поскоро. Цената со Туркиш ерлајнс за повратен лет од Виена изнесува околу 220 евра (од февруари 2022 година). 

 


АПЛИКАЦИЈА ЗА ПАТ И ГПС


По неколку години интензивен развој, комплетната рута на ЕРУСАЛИМ ПАТ е достапна на GPS (околу 7500 километри).


Благодарение на повратните информации од неколку аџии кои, и покрај Корона, патуваат во различни земји по ЕРУСАЛИМСКИОТ ПАТ, успеавме повторно да ја прилагодиме маршрутата со GPS. Од 2022 година, неколку POI / знаменитости и совети за сместување се интегрирани директно во апликацијата. Информативна рута и апликација за GPS

 

Голема благодарност до сите аџии за поддршката, заедно ја воспоставуваме најдолгата аџилак и мировна патека во светот.


РЕЦЕНЗИЈА НА АЏИЧКИОТ 2021 - Впечатоци и ФОТОГРАФИИ

- Аџилак БАЛКАН - ГРЦИЈА

- Аџилак ШВАЈЦАРИЈА АВСТРИЈА

- Аџилак ПАСАУ-ЛИНЦ


КЛУБ ИНФО НОВИ ЧЛЕНКИ

Непрофитното здружение JERUSALEM WAY Peace Team прифаќа членови за поддршка, би биле многу среќни доколку сте дел од нашиот тим или би сакале да помогнете. Годишната членарина е 25 €. Тоа вклучува, меѓу другото, подарок за добредојде, сертификат, покана за божиќна забава и заедно планинарења. Со нетрпение очекуваме да ве видиме - однапред ви благодариме за поддршката! За информации видете овде


ОДГОВОРУВАЊЕ

Здружението JERUSALEM WAY International Peace Team не презема никаква одговорност за горенаведените аџилак, а организаторот и аџиите што ги придружуваат исто така не се одговорни за каква било штета или несреќи. Учеството е на ваш сопствен ризик. На крајот, сакаме да истакнеме дека сите аџии мора да бидат во разумна физичка и психичка состојба. Ве молиме погледнете го нашиот Информации за аџилак со клуб.

Забелешка: Патувањата се одвиваат под лична одговорност во согласност со важечките прописи за Корона!


ЈЕРУСАЛИМ ВЕЈ меѓународен тим за мир
Здружение за мир, слобода и толеранција
4341 Арбинг, Хамелберг Сид 24
ЗВР: 228599886
www.jerusalemway.org
info@jerusalemway.org

 

Отпишете се од билтенот

Ако повеќе не сакате да добивате информации или сте ја добиле оваа е-пошта по грешка, едноставно кликнете на ОДЈАВУВАЊЕ