--- ВРАACKА TOЕ НА ПАТОТ НА ЕРУСАЛИМСКАТА веб-страница ---

(Овој извештај за патувања е создаден од Карин Форстер и Јоханес Ашауер)На патот по Ерусалим

слика001.

www.jerusalemweg.at
www.jerusalemweg.de
www.jerusalemway.org

Пеш и со автобус
од Шпанија до Израел / Палестине!
Аџилак во 5 фази

http://jw.krichbaumer.co.at/fileadmin/Homepage/olivareise_t%C3%BCrkei_10_2016/Logo.png

ДЕЛ ЕДЕН
Шпанија / Франција

Ова е прва од вкупно пет фази на меѓународниот пат за мир и култура! Ерусалимскиот пат поврзува 15 земји и континентите во Европа и Азија со Светата земја и е најдолг мировен пат со растојание од околу 7.500 километри. Основна порака: „Од крајот на стариот свет во Финистер над срцето на Европа до почетокот до Ерусалим“.

 

Откријте ги културните и природните нагласи на шпанскиот и францускиот пат на Сент Jamesејмс, во комбинација со Ерусалимскиот пат, компактен и со прекрасни скокови. Лично избрани хотели, постојан придружник на патувањето од страна на ЕКИПА ЈЕРУСАЛЕМВЕГ, вклучително и автобусот, претставува совршен амбиент за ова.

 

ЈЕРУСАЛИМ ВЕЈ / CAMINO DE JERUSAL N / CHEMIN DE JERUSALEM / JERUSALEMWEG

 

Ерусалимската патека нè води кон исток, кон изгрејсонце - симболично кон животот - и чекор по чекор сме на патот до најважното место за аџилак во христијанскиот свет: Ерусалим - пресекот на религиите! Ова уникатно патување е поврзано со нови средби секој ден, нема аџии зад нас, затоа што аџиите Јаков од целиот свет доаѓаат кон нас.

 

Најважните моменти на нашата рута вклучуваат: Финистер, Сантијаго де Компостела со импозантната катедрала и гробот на Апостол Jamesејмс, бискупската палата Гадо, Круз де Феро, големиот крст за аџии, базиликата Леон Сан Исидоро, катедралата Бургос, шпанската Месета, регионот на црвено вино во Риоха, вклучувајќи го и главниот град Логрош. о, Памплона, Пиринеите, замокот Естинг, мостот Аџилм - Понт Валентре Кахорс, Нотр Дам од Ле Пуј,

 

Би сакале да им се заблагодариме на сите учесници и соработници за заедничкото време и прекрасните искуства.

 Овде можете да дознаете за следното
Датум на ова патување
ИНФОРМИ / КНИГА

Датум: 25.05 до 03.06.2018 јуни XNUMX година


 

ИЗВЕШТАЈ ЗА ПАТУВАЕ

 

Шпанија / Франција
(25.04.2017 - 07.05.2017)

1 ден, пристигнување во Кејп Финистер

image004.jpg

По возбудливото патување во раните утрински часови, пристигнавме во КАП ФИНИСТЕРЕ
и наградете не со кафе и торта на пристаништето.

 

DSC00168.JPG

Јоханес

 

20170505_235105.jpg

Karin

 

DSC00125.JPG

Ото

 

P1090003.JPG

Маријана

 

DSC00136 (2)

Беате

 

Vicky

 

Алфред

 

Соња

 

1

Гудрун

 

Ерусалимска патека Шпанија-Франција 2017 282 (2)

Андреа

 

DSC00288 (2)

Бербел

 

Волтер

Волтер

 

P1080902.JPG

Јоханес

Јоханес

 

3

Грубиот пејзаж и атмосферата на КАП ФИНИСТЕР се многу импресивни.

1

Овде официјално започнува аџилакот. Не чека прекрасно патување.

2

Од тука има околу 7.500 километри ...;)

4

Гулабот на мирот, симболот на Ерусалимскиот пат, не придружува и
им го покажува патот на аџиите низ сите 15 земји до Светата земја.

 

2 ДЕН, ПАТОК ОД CAPE FINISTERRE до САНТИАГО

DSC00177.JPG

Со радост и полни со енергија започнуваме покрај морето и кон сонцето кон САНТИАГО.

5

 

6a

 

DSC00211.JPG

По повеќечасовно аџилак, тука сме со првиот поглед на катедралата Jamesејмс
награден во САНТИАГО ДЕ КОМПОСТЕЛА.

DSC00217.JPG

Местото во САНТИАГО ДЕ КОМПОСТЕЛА е одлично.
Катедралата во моментов е во изградба. Запознаваме аџии од целиот свет.

8

Ерусалимскиот начин е обележан во САНТИАГО со целосен напор

 

3 ден, САНТИАГО ДЕ КОМПОСТЕЛА - САРИЈА

DSC00250.JPG

Утрото одиме кон Монте ДО Гозо, Планина на радоста, и продолжуваме кон МЕЛИДЕ.

DSC00261.JPG

Гулабот на мирот е испрскан и таму, означувајќи го патот на мирот кон ЕРУСАЛИМ.

DSC00288.JPG

Повторно и повторно имаме убави средби со аџии кои доаѓаат да не пречекаат ...

12

И, конечно, се случи

10

идот на мудроста. Препорачливо е да паузирате тука!

DSC00296.JPG

Ние правиме аџилак низ прекрасни шуми со еукалиптус, стари дрвја, убави цвеќиња што се на патот.

DSC00277.JPG

Аџиите кои доаѓаат на патот на Свети Јаков покажуваат голем интерес за Ерусалимскиот пат,

Johnон раскажува за патот на мирот кон Ерусалим. Кон животот и сонцето.

DSC00318.JPG

Уживаме во сончевите зраци со кафе и бисквити пред да ја започнеме последната фаза од денот.

15

Преминуваме еден диво романтичен, стар камен-римски мост, малку пред САРИЈА.

DSC00358.JPG

Конечно стигнавме до нашата дестинација за денот во САРИЈА, манастирот Марија Магдалена, среќни и уморни.

 

4 ДЕН, ОД САРИЈА ДО ЛЕОН

17

Рано наутро го посетуваме импресивниот манастир САМОС.

18

На превојот „Алто Сан Роке“: честопати фотографираниот аџија,

DSC00384.JPG

кој се прицврстува на ветрот и се држи до својата флопи капа, секако исто така е фотографиран од нас.

DSC00408.JPG

Picturesивописни улички во музејското село ОЧЕБРЕИРО

20

 

21

Задоволни од досегашниот тек на денот, стигнуваме до обележјето ГАЛИЦИЈАНС.

DSC00416.JPG

Ние одиме со автобус до ПОНФЕРРАДА, моќниот замок Темплари.

22a

Уште еден поглед наназад во ЕЛ АЦЕБО, започна последното искачување до CRUZ DE FERRO

 23

 

DSC00444.JPG

На прекрасната патека за аџилак продолжуваме да се движиме по угорницата кон CRUZ DE FERRO, денешната дестинација.

20170428_164815.jpg

После Ерусалим има само 5000 км, бидејќи се разбира лета врана! ;)

DSC00459.JPG

КРУЗ ДЕ ФЕРО. Историски момент.
Време е да паузирате и да го спуштите каменот што го донесовте од дома.

27

Соодветно место за заедничка песна и молитва пред да продолжите до АСТОРГА.

29

Познатата бискупска палата во АСТОРГА, дизајнирана од Антонио Гауди.

 

5 ДЕН, ЛЕОН МЕСЕТА Бургос

DSC00493.JPG

Рано наутро го поминуваме најдолгиот мост со камен лак на патот (HOSPITAL DE ORBIGO).

DSC00496.JPG

Мостот е долг околу 200 метри и постои од 13 век. Многу импресивно.

DSC00502.JPG

Во ЛЕОН ја посетуваме прекрасната готска катедрала Света Марија пред да продолжиме кон КАСТРОJЕРИЗ.

DSC00535.JPG

Во пријатна и многу пријателска Алберже Ајде да се зајакнеме за пешачење низ озлогласената, осамена МЕСЕТА.

DSC00546.JPG

Навидум долгата патека низ осамениот пејзаж на MESETA е фасцинантна.

DSC00543.JPG

Планината Табела изгледа живописно во средината на рамната област.

32a

Am Рид замокот со кои се соочува КАСТРОJЕРИЗ

DSC00565.JPG

Романтичен манастир СВ. АНТОН. Каде што аџиите можат да талкаат по многу часови, зајакнете се.

 

6 ДЕН, БУРГОС ПАМПЛОНА

34

Катедралата во БУРГОС ја покажува својата мистична страна на дождот. Многу добро.

DSC00587.JPG

Аџилак значи и исполнување на барањата, затоа маршираме весело дури и на дожд.

DSC00601.JPG

Познатите лозја на РИОЈА и осамени патеки не покануваат да застанеме внатре.

DSC00609.JPG

Средновековните игри не пречекуваат во малото гратче НА NAЕРА. Патување назад во времето.

DSC00623.JPG

Еден од многуте убави мостови што ги преминуваме. Мост, симбол на врска.

DSC00628.JPG

DSC00630.JPG

Оваа идила и спокојство на мостот во малото гратче ПУЕНТЕ ЛА РЕИНА го прави времето да мирува.

DSC00633.JPG

Продолжуваме со нашиот аџилак низ прекрасните улички кон ЕУТЕНЕТ.

38

Октогоналната црква во ЕУНАТЕ е посебна! Во многу медитативна
Расположени, денес го завршуваме аџилакот и продолжуваме со автобус до ПАМПЛОНА.

DSC00650.JPG

Романската црква со специјалното претставување на Дева Марија крие мистериозна магија.

 

7 ДЕН, ПАМПЛОНА РОНСЕСВАЛЕ - ПИРЕНЦИ

DSC00673.JPG

Се подготвуваме за стрмното искачување на Пиринеите.

P1080916.JPG

Минувате низ прекрасна шума, сигурни и фокусирани.

41

 

DSC00685.JPG

Сонце и снег. Јуче!

41a

Таму продолжува

DSC00711.JPG

Беате ужива во паузата со поглед на Франција.

43

Пикник на планина ни дава сила, тргнуваме и ја напуштаме Шпанија кратко пеш.

 

P1080966.JPG

Ото ужива во далечниот поглед и е воодушевен од сонувачкиот пејзаж на Пиринеите.

44

Дури и по повеќечасовно аџилак, ние сме свежи и живи и со нетрпение ги очекуваме искуствата во Франција.

По пасот, добро расположение ја напуштаме НАВАРАРА и наскоро стигнуваме до Франција..

45

Направено! Каков посебен момент, гордо ја преминуваме границата од Шпанија до Франција.
Ерусалим НИЕ доаѓаме!

P1090005.JPG

Можевме дури и да им припишеме посебно искуство на Пиринеите: орли кружеа над нас.
Вкупно, моравме да видиме 5. За жал, овие не се на сликата,
затоа што уживавме во овој природен спектакл и никој не дојде да се фотографира.

DSC00718.JPG

Јоханес го проверува обележувањето. Нели! Да продолжиме!

DSC00734.JPG

Застанете за момент, уживајте во моментот и впијте ја природата
пред да ги напуштиме прекрасните Пиринеи.

46

 

P1090021.JPG

Јоханес и Ото обележувајќи во хостелот ОРИСОН, тие им го покажуваат на аџиите патот до ЕРУСАЛИМ.

50

Во истакната компанија на масата на хостелот. Исток или запад? Тоа е прашањето.

DSC00751.JPG

Пристигна во СВ. EАН ПИЕД-ДЕ-ПОРТ, да се сретнеме со аџилак за велосипеди од Австрија.

DSC00761.JPG

Идилични улички и прекрасни ресторани ве покануваат на прошетка.

DSC00754.JPG

Гудрун и Јоханес се подготвуваат за вечера.

 

8 ДЕН, СВ. EАН-ПИЕД-ДЕ-ПОРТ НОГАРО-ЕОЗ-КОНДОМ

DSC00776.JPG

Накратко го посетуваме малиот хотел Ла Роуз, за ​​кој веќе знаеме
и најавете не за следното патување наесен :)

DSC00788.JPG

ВИА ПОДИЕНСИС, најпознат од четирите историски начини на Свети Jamesејмс во Франција: Светско наследство на УНЕСКО!

DSC00782.JPG

 

image194.jpg

Ерусалимскиот пат секогаш гази по овој прекрасен начин кон исток, кон сонцето,
кон животот. Чекор по чекор: Ерусалим НИЕ доаѓаме.

54

Типично Франција, многу авении. Аџилак срце што повеќе можеш да посакаш.

DSC00796.JPG

 

52

ЛАРЕСИНГЛ, средновековно село - правиме пауза за кафе внатре во овој прекрасен замок.

DSC00823.JPG

Вечерта се занесуваме со кулинарски француски задоволства.

DSC00827.JPG

вечерна атмосфера во КОНДОМ.

 

9 ДЕН, КОНДОМ Предавање UR ЛОЗЕР МОНТЦУК - КАХОРС

DSC00843.JPG

Одиме низ шумските и ливадските патеки на ретко населените области.

56

 

48

Обележување: САНТИАГО / ЈЕРУСАЛИМ

DSC00888.JPG

Помеѓу, се зајакнуваме со излет на осамен мост.

55

Патем средби со луѓе. Секогаш радост и убава промена во аџилакот!

P1090248 - Копирај - Копирај. JPG

Пристигна во ЛОЗЕРТ, едно од најубавите воени села во Франција,
со нетрпение очекуваме ладно пиво.

Ерусалимска патека Шпанија-Франција 2017 282 (2)

И тост за роденденот на Андреа, кој го прославивме со неа на ова патување.

 

10 ДЕН, КАХОРС СЛИКА- ПОБЕДУВА УСЛУГА ЕСПАЛИОН

60

Во КАХОРС патеката не води по мочуришниот мост ONTПОН ВАЛЕНТРɓ над реката Лот: Уникатно & УНЕСКО!

DSC00963.JPG

Познатиот Аубрак Говеда со своите убави очи.

DSC00970

Се качуваме на камена и бајка Шумска патека долу и
прво погледнете го малото гратче ПОБЕДИ.
„Бисер на VIA PODIENSIS“ и друга листа на светско културно наследство на УНЕСКО на патот до ЕРУСАЛИМ.

DSC00979.JPG

Друг антички камен мост и исто така светско наследство на УНЕСКО.

62

ПОБЕДУВА лежи пред нас. Еден од главните моменти во цела Франција!

63

Навистина смирувачко

DSC00980.JPG

Полека и внатре одиме кон манастирската црква САЈНТ-ФОЈ.

DSC00984.JPG

Тимпанот на манастирската црква е многу познат.

DSC00993

И во однос на важноста, на исто ниво со онаа на катедралата во Шартр.

64

Продолжуваме со нашиот автобус до следниот празник за очи во долината на Лот.

DSC01001.JPG

 

65

Наметнување мост за аџилак во ЕСТАИНГ со поглед на замокот (СВЕТСКО КУЛТУРНО НАСЛЕДИЕ НА УНЕСКО).
Недалеку од тука започнуваме со вечерното пешачење по долината на реката Лот до ИСТАИНГ.

66

БЛАГОДАРАМ што дозволија да одите овде!

DSC01017

 

I67

Стигна до ЕСПАЛИОН: R merbr cke е исто така УНЕСКО и ни ја нуди својата магична страна!
Вечерта обично имаме мека, дури и совршена светлина, сонцето сега е на грб на патот кон исток.

 

11 ДЕН, ЕСПАЛИОН НАСБИНАЛИ АУМОНТ-АУБРАК

75

Следниот ден, нè очекува уште еден многу стар и посебен мост за аџилак: Повторно статус на УНЕСКО!

20170505_093147

 

DSC01047

Денешните скокови се веројатно најимпресивните етапи во масивските централни планини.

DSC01038.JPG

 

DSC01044

 

76

Нашиот Јоханес е најдобриот прикован и затоа има Давид Дел добро преземен! ;)

DSC01058.JPG

Ние ја правиме првата пауза во НАСБИНАЛИ

DSC01057

И, таму добивате добар преглед на досегашната рута.

DSC01060.JPG

Црква во НАСБИНАЛИ

DSC01070.JPG

Продолжуваме преку нежно повлажното, речиси без дрво, ретко населено плато во областа АУБРАК.

DSC01072

 

DSC01066

Подоцна тука никнуваат големи реки! Сè започнува мало ...

78

Нашата цел за тој ден е достигната, на само неколку стотици метри до хотелот.

 

12 ДЕН, LE PUY-EN-VELAY

DSC01091

Прекрасната капела Рохус („Пестејлигер“) во високото село МОНТБОНЕТ.

20170506_124421.jpg

Пауза за кафе пред последниот аџилак до LE PUY.

DSC01115.JPG

На дожд го продолжуваме нашиот аџилак кон LE PUY-EN-VELAY.

DSC01103

 

P1090598.JPG

Нашата последна фаза од денот не води надолу, нашата дестинација за овој дел од Ерусалимскиот пат.

DSC01126

Силуетата на LE PUY-EN-VELAY, фасцинантниот вулкански град, е видлива од далеку.

DSC03231.JPG

 

DSC03235

Марија Кралицата на мирот е востоличена на највисоката точка над градот!

DSC03233

ЦЕЛОТ НА ОВОЈ ПАТУВАЕ СЕ ОСТВАРУВА !!! :)

DSC01130.JPG

Свесно одиме низ тесните улички до катедралата со Црна Мадона.

DSC01134

Нашиот последен чекор до катедралата.

DSC01144.JPG

Целта за овој дел од Ерусалимскиот пат, дел I / V, е постигната.

P1090620.JPG

 

 

13 ДЕН, LE PUY-EN-VELAY, ГРАДСКА ТУРА, КОНЕЧНО ПОСЕГА, ПАТУВА TRЕ ДОМ

P1090614.JPG

Утрото ја продолживме градската обиколка.

image149

 

 DSC03265

Импозантната црква Свети Мишел изградена на карпа од игла d Aiguilhe.

P1090653.JPG

Оставивме впечатоците да работат на нас пред конечно да заминеме на аеродромот во ЛИОН.

20170507_142953

Не може да биде посоодветно! Го напуштаме градот преку ПАТОТ ДО ВИЕНА.
А аџијата Јоханес залепи и една последна налепница.

DSC03267.JPG

MЕмиграција на патот до аеродромот, нашиот последен аџилак!
Во исто време, ова е почеток на следниот дел (дел II / V) на патот кон ЕРУСАЛИМ.
Значи тука КРАЈОТ станува ПОЧЕТОК.

DSC03273.JPG

Планината на радоста, Ото го украсува чевелот со цвет и со радост во нашите срца благодарно продолжуваме понатаму.

20170507_151541 (2)

Свртете се ВЕ МОЛИМЕ!

DSC03277.JPG

Па тогаш да! ;) Кравите позираа, па ова е нашата последна фотографија од скокањата.

Со нетрпение очекуваме повторно да се видиме на ЈЕРУСАЛЕМ НАЧИН.

На аеродромот во ЛИОН го завршуваме патот по Ерусалим преку Шпанија и Франција.

Топол БЛАГОДАРАМ на СИТЕ кои помогнаа да се направи
ова патување може да се изврши единствено.

Јоханес, Ото и Карин

Веќе со нетрпение го очекуваме ова патување: почеток на долгото патување кон Ерусалим!

Следниот датум: 25.05.2018 до 03.06.2018 јуни XNUMX година

 


КРАЈОТ станува ПОЧЕТ!

По ова патување низ Шпанија и Франција, следната фаза започнува на Ерусалимската патека (Дел II / V):

„На ерусалимската патека преку Франција до Швајцарија“

Датум: Во подготовка

Со почит,
Јоханес - Давид - Ото

слика001.

www.jerusalemweg.at
www.jerusalemweg.de
www.jerusalemway.org

Ве очекуваме на следниот аџилак
да бидат добредојдени на Ерусалимскиот пат.
Придружете ни се и ќе доживеете уникатно патување.

http://jw.krichbaumer.co.at/fileadmin/Homepage/olivareise_t%C3%BCrkei_10_2016/Logo.png


Овде можете да дознаете за следното
Датум на ова патување
ИНФОРМИ / КНИГА

Датум: 25.05 до 03.06.2018 јуни XNUMX година


(Овој извештај за патувања е создаден од Карин Форстер и Јоханес Ашауер)

--- ВРАACKА TOЕ НА ПАТОТ НА ЕРУСАЛИМСКАТА веб-страница ---