Сè започнува со првиот чекор ...

На Ерусалимски начин е најдолгата аџилак и меѓународна рута за мир и култура во светот!

На Ерусалимски начин ги поврзува религиите и народите во уникатен мировен проект.

На Ерусалимски начин се залага за меѓусебно признавање и толеранција.

Loveубовта, најсилната сила во универзумот, продира, осветлува сè и гради мостови помеѓу сите луѓе!

 

Аџилакот создава отвореност за средби, ги намалува предрасудите и стравовите и ја зајакнува довербата - основна доверба! Наводните граници меѓу народите и религиите можат да бидат премостени од индивидуални луѓе во loveубов и меѓусебно почитување.

ЈЕРУСАЛЕМВЕГ / ЈЕРУСАЛИМ ВЕЈ / EL CAMINO DE JERUSALÉN / LE CHEMIN DE JÉRUSALEM / LA VIA DI GERUSALEMME / KUDÜS YOLU

АКТУЕЛНО

 

 

 

ПРЕГЛЕД НА РАСПОРЕД 2022 година

 

  • Чет, 07 април - Нед, 17 април 2022 година: Марш на мирот ЛИНЦ - ВИЕНА за Украина и мир во светот!
  • Саб, 09 април 2022 година: Прослава пред Велигден во НАДЛИНГЕРХОФ
  • Сре. 25 мај - Нед. 29 мај 2022 година: Презентација Ерусалимвег Германски католички ден ШТУТГАРТ
  • Саб, 25 јуни 2022 година: Отворање на Ерусалимвег WALDSASSEN - аџилак и поставување на гулабот на мирот
  • Пон. 27 јуни - петок 08 јули 2022 година: Заеднички аџилак ВАЛДСАСЕН - ЧАМ - ПАСАУ
  • Пет 23 септември - петок 07 октомври 2022 година: Аџилак ТУРЦИЈА / МАЛА АЗИЈА

 

Кликнете овде за сите детали за датумите наведени погоре: Видете билтен


Покана: МИР МАРШ ОД ЛИНЦ ДО ВИЕНА!
Аџилакираме заедно за Украина и мир во светот!

Чет, 07 април - Нед, 17 април 2022 година 

 

Заедно на најдолгиот пат на мирот во светот за Украина и мирот во светот. Поради актуелните настани, правиме аџилак по Ерусалимвег од Мировниот град Линц до Хелденплац во Виена. Котизацијата за учество е 1 евро по пешачен километар, оваа сума оди 1:1 како донација за Украина.                 
                                                              

Можно е пократко учество, на пр. Линц - Маутхаузен - Грин - Надлингерхоф или Вахау или на друго место! Би било важно да има многу луѓе, дури и да е само 1 ден или неколку часа! СЕКОЈ ПЕШАТЕН КМ СЕ РАБОТИ И ИМА ПРИДОБИ НА УКРАИНА.

Поточно, почетокот во Линц е историски многу значаен, првите чекори не водат од главниот плоштад преку мостот Нибелунген / Дунав. Целата рута на Ерусалимвег од Линц до Хелденплац во Виена 250 километар (11 дена).

Тоа значи дека еден аџија, на пример, ја пешачи целата рута, а дневно инкасира во просек по 25 евра. Доколку не можете да одите, имате можност да донирате од дома за да ја поддржите кампањата со 50 центи по KM. Ова резултира со максимална донација од 125 евра. Благодарам однапред!

Донациите ќе бидат предадени на VOLKSHILFE UKRAINE во Виена. За онлајн донации, на Број на сметка / IBAN: AT77 6000 0000 0174 0400 Како Употреба нужно наведете: "Ерусалимвег - итна помош за Украина“ (Донациите се одбиваат од данок!)

 

Почеток: четврток, 7 април 2022 година во 09.00:9 часот во Линц на главниот плоштад; Саб. 16 април Пристигнување на клупската забава во Надлингерхоф во Нојштадл ан дер Донау; Велика Сабота, XNUMX април, стигнуваме до Пуркерсдорф, градските граници на Виена, со можност во вечерните часови за заедничко Велигденско воскресение во црква. Следниот ден во недела на Велигден на 17 април област пладне е пристигнувањето на Хелденплац Виена.

Регистрација: По е-пошта до austria@jerusalemway.org (Информации на +43 699 18031970 или +43 664 2215201).

Пат: Линц - Споменик на концентрациониот логор Маутхаузен - Арбинг - замок Клам - Грин - Надлингерхоф / Гулаб на мирот - Персенбеуг - Марбах на Дунав - Аџилак црква Марија Таферл - замок Арсттетен - град и опатија Мелк / Гулаб на мирот - Агштајн - Шпиц - / Утврдена црква Свети Михаил - Вајсенкирхен - Дирнштајн - Маутерн - Опатија Гетвајг - Опатија Херцогенбург - Асперхофен - Рид ам Ридерберг - Винервалд - Пуркерсдорф - Палата Шенбрун - Маријахилфербро - Марија-Терезиен-Плац - Хофлатпбург - Хелден. Сместувањето е организирано од наша страна и на располагање е возило за поддршка.

 

Деталните фази од Линц: Отворете ја врската овде


Ве молиме проследете до вашите контакти. Само заедно можеме да направиме разлика. Ви благодариме!


Отворање на Ерусалимвег во Донавирт! (18)

 

ИСТОРИСКИ МОМЕНТ: Меѓурелигиска церемонија со претставници на турско-исламската, романско-православната, протестантската и католичката религија! И свечена Позиционирање на 1. гулаб на мирот во Германија! www.jerusalemweg.de

 

БЛАГОДАРАМ НА СИТЕ


Песната ЈЕРУСАЛЕМА постојано се шири, безброј видеа од различни делови на светот се онлајн, Ерусалим се пее како место на копнеж и надеж! Моаги во интервју рече дека песната бара Божја заштита и водство.


Ова оди прекрасно со меѓународен пат на мирот ЕРУСАЛИМ НАЧИН. Различни религии и култури на крајот споделуваат заедничка цел. Светиот град Ерусалим е пресек на светските религии и мост кон небесниот Ерусалим. Во секој од нас, во нашето срце. 


- ПАТУВАЕ ЕРУСАЛИМ ПАТ БАЛКАНИ: УНГАРИЈА - ХРВАТСКА - СРБИЈА - КОСОВО - СЕВЕРНА МАКЕДОНИЈА - ГРЦИЈА 28 август 2021 година до 10 септември 2021 година Беше одлично патување! Погледнете неколку впечатоци овде Наскоро ќе следи фото -дневник на веб -страницата: Отвори врска


- ПАТУВАЕ ЕРУСАЛИМ ПАТ ЈОРДАН / ИСРАЕЛ / ПАЛЕСТИН!
13 дена патување со лет | На ова извонредно и уникатно патување, навремено ги доживуваме прекрасните предели на Светата земја во избалансирана и истовремено фасцинантна комбинација пеш и со автобус каде цвета пустината! Надвор од претепаната патека, одиме полека кон Ерусалим по трасата на Ерусалимскиот пат преку Јордан, Палестина и Израел, се одмараме во сенката на маслиновите дрвја, талкаме низ расипани предели, шетаме низ еврејските и арапските села и дишеме со различностите на културите. детали за ПОРАДИ КОРОНА ОДЛОЕНА ДО 2022 година !!

 

- ПАТУВАЕ ЗА ЕРУСАЕЛМВЕГ ТУРЦИЈА / Мала АзијаНа Датум есен 2022 година! | 14 дена детали за летот и резервација. Деталите следуваат.

 


СЛЕДНИ ПРЕДАВАА НА ФИЛМОТ / Настани

- Нојленгбах (Долна Австрија): ЗАЕДНИЧКИ САЛО

   Среда 11.03.2020 19.00:XNUMX pm.

   Одложено до 2022 година поради корона

 

- Валдсасен (Германија): ФЕСТААЛ / АУЛА ВО МОНАСТИРОТ

   Петок, 03.04.2020 април XNUMX година | 19.30:XNUMX pm.
   Одложено до 2022 година поради корона


Книга: Одење до Ерусалим / На Ерусалимскиот пат

 

Извонреден аџилак: Од срцето на Европа пеш кон Ерусалим / Аџилак пеш кон Ерусалим!

 

Книгата за аџилак во Ерусалим / пешачење до Ерусалим е достапна на јазиците Германски и англиски јазик како тврд повез, мека или е-книга / е-книга. Погледнете веб-продавница


ИНФОРМАТОР

**Побарајте го најновиот билтен овде (клик) **

 

- ТУКА ТЕКОВНО NEWSLETTER_SUMMER_2020

 

СИМНЕТЕ ВЕСТИ КОРОНА_СПРЕГ_2020

- ПРЕЗЕМИТЕ ВЕСНИК 2020

- ПРЕЗЕМИТЕ ВЕСНИК 2019


ПРЕГЛЕД

 

ЕСЕНСКО ПАТОК ВАЧАУ 2019 г. Отворете покана тука (20.10.2019)

 

ПРОЛЕТНИ ПАТНИЦИ 2019 Собирање слики (16.04.2019)

 

- ВАЧАУ Покана за ВАЦАУ на ШПИЦ ан дер Донау!

     ***СА 13.04.19, 20.15 ч. Предавање на филм
     ***СОНЦЕ 14.04.19/09.00/XNUMX, XNUMX часот света миса проследена со свечена церемонија Позиционирање / благослов на гулабот на мирот

- ФУЛДА ФОТОГРАФИИ Аџилак за идниот пат во Ерусалим и филмско предавање од 08 до 10.03.2019 март XNUMX година

 

- ЕССЛИНГЕН / Штутгарт ФОТОСИ Симпозиум за аџилак и аџилак од 22 до 24.02.2019 февруари XNUMX година

 

- ЗАЕДНИЧКА БЕЛГРИНИЦА НА ЕРУСАЛИМ НАЧИН ВАЧАУ (САТ 29.09.2018)

  Свечена инсталација на гулабот за мирот во Ерусалим на градскиот фестивал во МЕЛК во 09.00 часот со пешачење од Мелк - Шпиц - Дирнштајн. **ИНФО ТУКА** **GPS ПАТА НА ПАТУВАЕ - Шпиц** **ИЗВЕШТАЈ ЗА МЕДИУМИ**   ВИ БЛАГОДАРАМ СИТЕ ОВОЈ ЧУДЕН ДЕН!  **ОТВОРИ СИТЕ ФОТОГРАФИИ НА ПАТОКОТ ТУКА**

 

- ПРЕМИЕРА: ВОДИ ВЕСНИЦИ НА ЦЕЛИОТ ЈЕРУСАЛИМ НАЧИН (Мени за патување)

   * СВЕТО ЗЕМЈОТ патување: ВИДЕО КЛИПОТ  И  ФОТО ДНЕВНИК (2017)

   * Патување ШПАНИЈА - ФРАНЦИЈА: ВИДЕО КЛИПОТ  И  ФОТО ДНЕВНИК (2017)

 

- ЗДРУЕНИЕ „ЈЕРУСАЛЕМ ВЕЈ МЕERNУНАРОДЕН ТИМ ЗА МИР“

   НОВО од 2017 година: Станете член на поддршка - БЛАГОДАРАМ ВО ВАШАТА ПОДДРШКА!


- КНИГИ НОВО ОБЈАВУВАЕ 1.12.16: Мека национален географски (Малик | Пајпер Верлаг)

- GPS ПАТ: Маршрутата за Ерусалим од Шпанија / Финистер е започната! 

- Амбасада на државата Израел: Поддржува мировен проект ЈЕРУСАЛИМ НАЧИН


Пат за аџилак на патот во Ерусалим / КРЕДЕНТИЈАЛ ДОСТАПНИ ОВДЕ!

- ПИЛГРИМСКА КАРТА 5 ЕВРА, -
- ПИЛГРИМСКА КАРТА + 10 ЕРУСАЛЕМСКИ ПАТИЧКИ ПАТИ 8 ЕВРА, -

Насловниот лист е на над 10 јазици, за прашањето што ни треба вашето име, националност, адреса и датум на раѓање. Обезбедени се доволно налепници за сите аџии кои сакаат да помогнат во обележувањето на патеката! На овој начин, вашите траги се оставаат на патеката за вас и за следните аџии: Патеките се создаваат при одење! Со цел видете веб-продавница

Пасошот / акредитивот е создаден во соработка Архиепископија во Виена и ЈЕРУСАЛИМ ВЕЈ Тим за мир објавеноНа сликата подолу е прикажан Јохан Гражер од Баварија, тој стигна до ЈЕРУСАЛИМ пеш на 30 година - Честитки! Линк до неговата страница на Фејсбук


ТВ ФИЛМ ОРФ: На нозе до Ерусалим

 

НАЧИН НА ЕРУСАЛИМ: Од крајот на светот до почетокот до Ерусалим! ORF филм "kreuz und quer" од 9 јули 2013 година. Видеото е достапно на германски и англиски јазик (YOUTUBE und Vimeo)

 

(Видео на германски јазик)

(Видео на англиски)


 

ПИЛГРИМСКИ ИЗВЕШТАЈ: Со тркала до Ерусалим!

 

Пат на Ерусалим: Пол Силбербаур од Улм во Германија со велосипед до Ерусалим! Отворете го извештајот за патувања тука


ПУБЛИКАТА ЗА ВЕЛИГДЕЛ 2015 ВО ЕРУСАЛИМ


Беше прекрасно и уникатно, вклучително и публика со латинскиот патријарх Фуад Твал. Архиепископот во Ерусалим и Светата земја го поддржува НАЧИНОТ ЕРУСАЛИМ! Посебна благодарност до Флоријан Хиц од „Кронен цајтунг“ за одличната статија!


ОРФ ПРОГРАМА „FEIERABEND“ / ИНИЦИЈАЦИЈА 2012 ФИНИСТЕР

 


ИЗЛОБА НА БРИСЕЛ / ЈЕРУСАЛИМВЕГ ВО Парламентот на ЕУ

Отворањето на мировната изложба ЈЕРУСАЛЕМ ПАТ на 1 април 2014 година во парламентот на ЕУ беше голем успех! Илјадници посетители ја видоа меѓународната изложба за три дена! Врска до фотографии


Соопштение за јавноста: >>> Ерусалимскиот пат е меѓународно разбирање во пракса <<

 


Писателот Пауло Коеhoо е воодушевен од мировниот проект Ерусалимски пат!

(30) Аџиите од Ерусалим и книжевната starвезда се состанаа во мало шпанско село. Колку неверојатна, прекрасна коинциденција: Патот на Свети Јаков се среќава со Ерусалимскиот пат! Коеhoо беше ентузијаст и ја препозна димензијата на Ерусалимскиот пат како меѓународен мировен проект. Во Ерусалим, градот на мирот, нема мир! Така, секој аџија дава важен придонес кон мирот во Светата земја и во исто време Ерусалим е Гордиев јазол за мир во светот.Бидејќи она што ги разделува религиите и народите можеме да ги обединиме за inубените луѓе.

 


Публика со папата Бенедикт Шеснаесетти.

Дејвид Цвилинг, Ото Клер и Јоханес Ашауер ја презентираа книгата „На Ерусалимскиот пат: од срцето на Европа пеш до Ерусалим“ во присуство на кардиналот Шонборн до папата Бенедикт на папската општа публика во Рим денес, среда 25 јануари 2012 година XVI. го претстави и претстави Ерусалимскиот пат.

 

За тројцата аџии во Ерусалим, по нивниот 6-месечен аџилак и пристигнувањето по околу 4.500 км пеш на Бадник 2010 во Витлеем, ова е уште еден многу посебен и извонреден момент на нивниот живот и аџилак! Особено затоа што нивниот „аџилак што ги обединува луѓето“ од една страна тргна по стапките на Апостол Павле и од друга страна застана под религиозното мото за РАYОТ - МИР - СЛОБОДА.


ИЗВОЗ ОД ИЗВЕШТАИТЕ ЗА МЕДИУМИ - ПОГЛЕДНЕТЕ ПОВЕЕ ОВДЕ


Кон постарите објави (Хроника / архива)


Помине за аџилак

 
Аџилакот е издаден во соработка со Тимот за мир на Архиепископијата во Виена и ЈЕРУСАЛИМ ВЕЈ. Погледнете веб-продавница

Помине за аџилак

Податоци